2021’in İlk Kabine Toplantısı Bugün Yapılacak

2021'in İlk Kabine Toplantısı Bugün Yapılacak

Yeni yılın ilk kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak.

11 Ocak 2021 - 10:37 - Güncelleme: 11 Ocak 2021 - 11:32

Yeni yılın ilk kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe’de yapılacak. Toplantıda ABD ve AB ile yeni yol haritası, reform çalışmaları, koronavirüs kısıtlamalarının sahaya etkisi ve alınabilecek yeni kararlar gündemde olacak. 


Koronavirüs tedbirlerinin etkisi görüşülecek

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbir kararlarının değerlendirilmesi beklenirken, önümüzdeki  günlerde atılacak adımların görüşülmesine öncelik verilecek. Bu kapsamda, sokağa çıkma kısıtlamalarının vaka sayısına etkisi, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük şehirlerdeki son durum, yerli aşı çalışmaları bütün  yönleriyle ele alınacak.

Aşılamanın başlamasıyla hafta içi ve hafta sonu yasakları dahil olmak üzere lokal bazda kontrollü ve kademeli esnetme adımlarının atılabileceği de tahmin edilen gündem başlıkları arasında yer alıyor.


Fahrettin Koca’dan Yerli Aşı Bilgilendirmesi

En geç nisan ayına kadar kullanıma hazır hale gelmesi beklenen yerli ve aşı ve aşılama çalışmaları süreçleri hakkında Sağlık Bakanı Koca’dan sunum yapması bekleniyor. Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlatılması için olası tarihlerin de konuşulması bekleniyor.


ABD ve AB ile Yeni Dönem

ABD ve AB ile yeni dönem  kabinenin bir diğer önemli gündem maddesi olacak. Bu kapsamda ABD'de Donald Trump taraftarlarının kongre baskını değerlendirilecek. ABD ve AB ile başlatılacak yeni dönemde atılacak adımların konuşulacağı kabinede Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı videokonferans görüşmesiyle ilgili bilgi verecek.


Çavuşoğlu'nun Planlanan Yeni Dönem Sunumu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun  AB ile açılacak yeni sayfa çerçevesinde istişare mekanizmalarının geliştirilmesi ve ilişkilerde güvenin yeniden tesisi, diyalog temaslarının yeniden başlatılması için yapılması gerekenlerle ilgili bir sunum yapması planlanıyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye ile AB arasındaki yeni dönem diplomasi trafiğinin artması bekleniyor. Toplantıda ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'in görevi devralmasının ardından Ankara-Washington ilişkilerinin yol haritası da ele alınacak.


Reform çalışmaları da gündemde

Kabinenin bir diğer gündem başlığı  da toplumun tüm kesimleriyle istişare halinde hazırlıkları süren ekonomi ve hukuk alanındaki reform çalışmaları olacak. Toplantıda ekonomideki son gelişmeler, kurdaki düşüş, faiz politikası hakkında değerlendirmeler yapılacak. Erdoğan'ın Beştepe'de lansman toplantısıyla açıklayacağı reform başlıkları konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kabineye brifing verecek. Toplantıda alınan kritik kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna açıklayacak.

Kaynak: Sputnik

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti
MARMARİS’TEN ANKARA’YA SİYASET ÜSTÜ BİRLİK
MARMARİS’TEN ANKARA’YA SİYASET ÜSTÜ BİRLİK