ABD’nin Zarif yaptırımına İran Lideri Ruhani’den tepki:...

ABD'nin Zarif yaptırımına İran Lideri Ruhani'den tepki: Çocukça bir iş

İran Lideri Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in ABD tarafından yaptırım kapsamına alınmasına tepki göstererek 'Çocukça bir iş' dedi

05 Ağustos 2019 - 10:28

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tebriz'de katıldığı bir törende yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in ABD tarafından yaptırım kapsamına alınmasını 'Çocukça bir iş' olarak nitelendirdi.Hasan Ruhani, Tebriz'de katıldığı bir törende yaptığı konuşmada ABD'nin Zarif hamlesini değerlendirdi. Müzakere yolunun Dışişleri Bakanlığından geçtiğini belirten Ruhani, 'ABD çocukça bir iş yapmıştır. Hem İran'la müzakere yapmak istediklerini söylüyorlar, hem de Dışişleri Bakanı'na yaptırım uyguluyorlar. Müzakere için başka bir yol yok. Diplomasi bakanlığı Dışişleri Bakanlığıdır. Düşmanımız öyle acze düştü ki akıl ve düşünme yetisini yitirdi' dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, dün, İran Dışişleri Bakanı Zarif'in yaptırım listesine eklendiğini açıklamıştı. Yaptırımlar, Zarif'in ABD'deki malvarlığına erişimini engellemeyi ve Amerikan vatandaşlarının İran Dışişleri Bakanı ile herhangi bir ticari ilişki kurmasını yasaklıyor. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Zarif sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İran dışında bir mülkü olmadığı için Washington yönetiminin kendisini yaptırım listesine almasının bir etkisi olmayacağını söylemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x