Ak Parti Milletvekili Yavuz Bal ve Pamuk Sektöründeki Sorunları...

Ak Parti Milletvekili Yavuz Bal ve Pamuk Sektöründeki Sorunları Yetkili Makamlara İletti

03 Mart 2021 - 21:11

Pamuk ve Bal sektöründe yaşanılan sorunlar ve çözümleri konusunda görüşmeler yaptığımız Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’nin yönlendirmesiyle, Bakan Yardımcımız Sayın Ayşe Ayşin Işıkgece'yi, Söke Ziraat Odası Başkanı Sn. Mustafa Tanyeri, Antakya Ziraat Odası Başkanı Sn. Mehmet Muzaffer Okay, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Sn. Bertan Balçık ve Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Aykut Özbuğday, Genel Sekreteri Sn. Dr. Kenan Yalvaç, Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu Genel Başkanı Sn. Mustafa Sarıoğlu ve federasyon temsilcileri ile birlikte ziyaret ettik.


 


Tohum talebinin başlayacağı döneme yaklaştığımız bu günlerde, Bakanlığımızca kaçak tohumun üzerine çok ciddi şekilde gidilmesi, AB' de olduğu şekilde teknik tolerans değeri tanımlaması ve tohum sektöründeki bulaş probleminin 5977 nolu yasadaki ceza maddeleri dışına çıkarılmasının yanı sıra 2021 yılında ekim için ihtiyaç olacak olan 15.000 ton sertifikalı tohumun tedarik edilmesi ve piyasada kaçak tohumun engellenmesi ile bulaş probleminin önüne geçilmesi ve son olarak pamuk tohumlarının analizleri bakımından sektörde yaşanan sorunlar ve çözümleri bakımından kıymetli bakanımızla istişarelerde bulunduk.


 


Plastik fiyatı ağırlıkla belirlenir. Büyükbaş plaka ağırlığı kovan plakasının 4 katı, küçükbaş küpesi kovan plakasının 1,5 katı olmasına rağmen küçükbaş 250 kuruş büyükbaş 750 kuruş olarak tarım il ilçeler tarafından satılmakta. Bunların yanı sıra yine Arıcılıkla ilgili tarımsal ilaçlamalardan dolayı yaşanan yoğun Arı ölümlerini engellemek için İl, ilçe Tarım Müdürlüklerimiz ve muhtarlarımız ile koordineli bir şekilde çalışılması, Gıda da taklit ve Tağşiş’in önlenmesi bakımından özellikle Maliye Bakanlığımızca ortak yürütülecek çalışmalar ile örneğin müstahsil makbuzlarının incelenmesi gibi denetimlerin sıklaştırılması ve yine gezici arıcı çiftçilerimizin ulaşımda sorun yaşamamalı bakımından Arı sevklerinin 5 gün sınırının 10 güne çıkarılması konularında bilgi alışverişinde bulunduk.


 


Oldukça faydalı geçen toplantımızın tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyor, ilgisi ve desteklerinden dolayı kıymetli bakanımız Sn. Ayşe Ayşin Işıkgece’ye teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’nin destekleriyle her zaman üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.


 


 


Metin Yavuz


AK Parti Aydın Milletvekili


MKYK Üyesi


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x