AK Parti Sözcüsü Çelik son noktayı koydu! ’Gündemimizde...

AK Parti Sözcüsü Çelik son noktayı koydu! 'Gündemimizde böyle bir şey yok'

AK Parti Sözcüsü Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi. Çelik, yüzde 50+1 oy tartışmasına ilişkin, 'AK Parti'nin gündeminde böyle bir mesele yok' dedi.

02 Ekim 2019 - 21:42

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Ömer Çelik, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Krala ve Suudi Arabistan halkına ve devletine yönelik bir tavır değildir”

Cemal Kaşıkçı cinayetinde Türkiye'nin en ilkeli tavrı gösteren ülke olduğunu söyleyen Çelik, “Cumhurbaşkanımız her türlü riski göze alarak, bu konuyu gündemde tutmuş ve en son BM konuşmasında buna değinde. Suudi Arabistan prensi verdiği röportajda bu cinayetin sorumluluğunu üstlendiğini ve emri kendisinin vermediğini söyledi.

Şimdiye kadar yürütülen soruşturmanın herhangi bir şekilde hukuk prensiplerine uygun bir soruşturma olduğunu söylemek mümkün değil. Cumhurbaşkanımız yıl dönümünde bu olayı Washington Post gazetesine bir yazı yazarak 21. yüzyılın en tartışmalı olduğunu ifade etti ve maalesef dünyanın sessizliği bu konuda devam etmektedir.

Uluslararası toplumun kurallara dayalı olarak işlemesi hassasiyetimizin bir devamı olarak bu meseleye sahip çıkmaya devam ediyoruz. Ayrıca bu katliam ülkemizde gerçekleştirilerek ülkemize de bir saygısızlık yapılmıştır. Bunu takip etmemizden daha doğal bir mesele olamaz.

Birileri bu meseleyi Türkiye ve Suudi Arabistan arasında ikili bir mesele haline getirmeye çalışıyorlar, bu ikili bir mesele değildir. Krala ve Suudi Arabistan halkına ve devletine yönelik bir tavır değildir. Suudi Arabistan'ı yöneten Kral ve Suudi Arabistan halkı bütün bu tartışmaların dışındadır.

Suudi Arabistan dost ve müttefik bir ülkedir. Ama Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda bir gazetecinin katledilmesi karşısında devletin içine yuvalanmış bu çetenin ortaya çıkartılması, bu emri kim vermiştir, bu katliamı gerçekleştirenler kimdir, bütün bunlar açığa çıkması gerekir. Şimdiye kadar süreç şeffaflıktan uzak bir şekilde yürütüldü. Duruşmalar kapalı kapılar ardında yapıldı.

Hatta suçlanan bazı kişilerin illegal olarak serbest bırakıldığına dair çeşitli duyumlar alındı. Suç İstanbul'da işlendiği için uluslararası kriterlere uygun bir yargılamanın İstanbul'da yargılama yapılması gerektiğini ifade ediyoruz. Suudi Arabistan'ın bu süreçten dolayı yara almasını da istemiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’Lİ ERBAY’DAN KORONAYA KARŞI KORUYUCU MASKE
CHP’Lİ ERBAY’DAN KORONAYA KARŞI KORUYUCU MASKE
Karnındaki bebeği savaşı kazandı anne ise koronavirüse yenik düştü
Karnındaki bebeği savaşı kazandı anne ise koronavirüse yenik...