Altınordu’dan takdir toplayan proje

Altınordu'dan takdir toplayan proje

Altınordu FK Metin Oktay tesislerinde hayata geçirdiği proje ile günlük harcadığı 90 ton su seviyesini 20 tona kadar düşürdü...

23 Ocak 2021 - 16:17

Altınordu Eğitim Direktörü Hande Özel iklim değişikliği ile dünyanın su oranının oldukça düştüğünü bu nedenle bir farkındalık yaratmak için kolları sıvadıklarını kaydetti. Torbalı’daki Metin Oktay Yerleşkesi’nde kurulan sistemle beraber 70 ton suyu geri dönüşüm sayesinde tekrar kazanmaya başladıklarını açıkladı. Bu projeyi  '25 litre' isimli bir belgeselden görerek uyguladıklarını söyleyen Özel futbolcuların bilinçlendiğini onlarında çevresindeki insanları bu doğrultuda yönlendirdiğini söyledi. 


KALECİ UMUT: DUŞTAN ERKEN ÇIKIYORUM


Genç kaleci Umut Keseci izledikleri belgeselden çok etkilendiğini söyleyerek, "Su genelde ülkemizde fazla dikkat edilmeyen bir konu. Günde çift antrenman yaptığımız için iki kez duş alıyoruz. Daha önce 5 dakika duşta kalıyorsam, şimdi bu süreyi 2-3 dakikaya indirdim. Daha önce ailem su tüketimi konusunda dikkatli olmamı isterken, şimdi ben onları bilgilendiriyorum. Takım arkadaşlarım açısından da iyi oldu. Tüm kulüplere ve ülkeye örnek olmak istiyoruz. Küresel ısınmadan dolayı çok yağmur yağmadı. Suyun önemini çok iyi anladık. Biz denize bir taş attık, umarım tüm ülkeye dalga, dalga yayılır" dedi.


KURŞUNLU: 65 BİN TL’LİK BİR YATIRIM


Metin Oktay Yerleşkesi'nin 80 dönüm arazi üzerinde olduğunu belirten ALFA Tesis Amiri Semih Kurşunlu, "Yerleşkemizde 180 sporcunun konaklama imkanı var. Bu alandaki 8 sahamızın 3'ü doğal çim saha. Yerleşkemiz şehir dışında olduğu için kanalizasyon ve içme suyu sistemini kendimiz kurduk. Kuyu suyunu arıtıyoruz. İçme suyu ve atık suyu doğaya kazandırmak için atık arıtma suyu sistemi kurduk. Bu sistem yaklaşık 65 bin TL'ye mal oldu. Yerleşke tam kapasite dolduğunda günlük 70 ton civarı su tasarrufu sağlıyoruz. Suyumuzu geri dönüştürebilmemiz ve herkese örnek olmak bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in iki önemli projesi için görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı...
Vatandaşlar normalleşme gelişmelerini 'hava durumu' gibi takip edecek
Vatandaşlar normalleşme gelişmelerini 'hava durumu' gibi takip...