Anavarza Antik Kentiyle Tarihe Yolculuk

Anavarza Antik Kentiyle Tarihe Yolculuk

Anavarza Antik Kent alanı drone ile görüntülendi. Antik Kent de ki kazı çalışmaları tamamlanınca ortaya çıkacak alan Efes’in 5 katı büyüklüğünde olacak.

12 Ocak 2021 - 10:44 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 13:43

Adana’nın Kozan ilçesinde ki Anavarza Antik Kenti 22,5 metre genişliği, 10,5 metre yüksekliğiyle en büyük anıtsal şehir kapıları arasında bulunan Zafer Takı'nın eski görkemine ulaşmasıyla ziyaretçilerine tarihte yolculuk yaptırmayı hedefliyor.


Türkiye’nin ilk kadın bekçisi Hatun Dilci’nin oğlu Hasan Dilci, alanda bulunan Zafer Takı'nın Roma döneminden kaldığını ve Türkiye'nin en ihtişamlı tarihi yapıtı olduğunu, kazı çalışmasının bitmesinden sonra Efes Antik Kenti'nin 5 katı büyüklüğündeki 7 bin yıllık tarihin gün yüzüne çıkacağını söyledi. Antik kentin Romalılar döneminde yapıldığı, yıkıcı savaşlar gördüğünü ve tarihin ilk çift yol çalışmasının da bu alanda bulunduğunu belirtti. 
UNESCO tarafından geçici miraslar listesine alınan Anavarza'da bulunan önemli kalıntılar arasında, 1500 metre uzunluğunda 20 burçlu sur duvarı, hamam ve kilise, sütunlu yol, tiyatro, amfiteatr, su yolları, kaya mezarları, stadyum, M.S. 3. Yüzyıla ait deniz tanrıçası Thetys mozaiği, Kilikya Bölgesi'ndeki tek örnek olan 3 girişli zafer takı ve ovanın ortasında bir ada gibi yükselen tepe üzerindeki Ortaçağ kalesi bulunmakta.


Kaynak: sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için vizyonu, hedefleri, projesi olan tek parti biziz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için...
İzmir Beyaza Büründü
İzmir Beyaza Büründü