ATATÜRK’ÜN NAZİLLİ’YE GELİŞİ, ANADOLU’YU KALKINDIRMA...

ATATÜRK’ÜN NAZİLLİ’YE GELİŞİ, ANADOLU’YU KALKINDIRMA PROJESİ VE SOSYAL FABRİKALAR.

09 Ekim 2020 - 16:09

ATATÜRK’ÜN NAZİLLİ’YE GELİŞİ, ANADOLU’YU KALKINDIRMA PROJESİ VE SOSYAL FABRİKALAR..

Sümer Basma Fabrikası 25 Ağustos 1935 ‘te temeli atılmış; 1937 ‘de tamamlanmış ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Ekim 1937 tarihinde üretime açılmıştır.

1934 yılında genç Cumhuriyetimizin birinci  5 yıllık kalkınma planının uygulanmasına başlanmış bu planla Anadolu’daki şehirleri top yekün kalkındıracak olan bu sosyal fabrikalar çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu fabrikalar sadece üretim yapılan bir kuruluş değil, aynı zamanda “Ar-ge” çalışmalarının yapıldığı bir laboratuvardır; eğitim öğretim yapılan bir okul, her türlü sanat-spor etkinliklerinin yapıldığı bir kültür kompleksi, işçilerin dünya standartlarında haklara sahip olduğu birer kampüstür.

Nazilli SümerBasma Fabrikası bu hedefle kurulmuş ilk fabrikadır.

Fabrikada yemekhanede ve diğer sosyal alanlarda Türk Musikilerinin yanında ,klasik batı müziği, klasik müzik, opera, vals dinlenmiş; balolar, danslar ve partiler düzenlenmiştir. 700 kişilik bir sinama salonu vardır. 1930’lu yıllardan itibaren memurlara,  İşçilere ayrı ayrı ,haftada altı film gösterisi düzenlenmiştir.

“SÜMER SPOR” adında bir spor kulübü vardır. Futbol, voleybol, basketbol, bisiklet, güreş, yüzme gibi pek çok dalda etkinlikler yapılmıştır.

Büyük çoğunluğunun işçilerden oluştuğu bir “Halkevi” kurulmuş, bu sayede kadınlarımızın , genç kızlarımızın çeşitli alanlarda meslek öğrenmeleri sağlanmıştır. Ayrıca ilçe halkı her konuda bilinçlendirilmeye çalışılmış; çevre köylerle ilişkiler kurularak geziler düzenlenmiş, köylülerin sağlık, eğitim gibi sorunlarıyla yakından ilgilenilmiştir.

Bu sosyal fabrika her yönüyle çevresine hayat vermiştir.”Beyaz Altın” diye adlandırılan pamuk bu fabrika sayesinde köylülerimizin yüzünü güldürmüştür. Çiftçilerimiz tefecilerin, vurguncuların elinden kurtarılmıştır.

Memurundan işçisine, öğrencisinden köylüsüne Sümer fabrikasının girmediği gönül kalmamıştır. Burası her türlü insanın yararlandığı büyük bir kampüstür. Ayrıca bölgede yetişen narenciye ile ödenerek 5 milyon tl karşılığı Sovyetler Birliği’ne yaptırılmış büyük bir kurumdur.

Ne yazıktır ki bu kurumlar2000 li yılların başında verimsizleştirilerek önce atıl hale getirilmiş gözden düşürülmüştür. Yanlış “ÖZELLEŞTİRME” politikalarına kurban edilmiştir. Nazilli ve Çevresinde hemen hemen her evde emekli sümerbanklı olan bu kurumun yıkılması işçilere, köylülere kısacası tüm Nazilli ve çevresine büyük zara r vermiştir. Böyle bir kurum yeniden yaratılabilir mi? Bunu zaman gösterecek.

Sonuç olarak Nazilli’ye büyük zarar verilmiştir. Nazilli halkının bu kuruma sahip çıkması gerekirdi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bahçeli’nin ‘siyasi fosil’ çıkışına Ali Babacan’dan sert yanıt
Bahçeli’nin ‘siyasi fosil’ çıkışına Ali Babacan’dan...
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatil mi, tatil kaç gün olacak?
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatil mi, tatil kaç gün olacak?