AYDIN VALİLİĞİ BASIN BÜLTENİ.

AYDIN VALİLİĞİ BASIN BÜLTENİ.

04 Kasım 2020 - 20:47

AYDIN VALİLİĞİ BASIN BÜLTENİ


Ülkemizde de koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken ek kurallar ve önlemler belirlenmekte ve uygulamaya geçirilmektedir. Salgının son günlerdeki yayılım seyri göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü olarak, ilimiz sınırlarına giriş noktaları ile ticari taksi toplu taşıma araçları okul servis araçları ve personel servisleri ile toplu işçi taşımacılığı yapan araçlara yönelik COVİD-19 kapsamında HES Kodu kontrolleri ile Pazar Yerleri ve Sosyete Pazarlarında il merkezi ve ilçelerimizde görev ifa eden görevlilerimiz tarafından COVİD-19 virüsü ile mücadele kapsamında İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 52 ve 117 nolu kararları doğrultusunda bulaş riskinin yüksek olduğu pazar yerlerinde bulaş riskini en aza indirmek ve halk sağlığını korumak amacıyla pazarda tezgah açan esnafa yönelik izolasyon durumlarının (HES) kodu kontrolü ve alışveriş yapacak vatandaşlara yönelik olarak Maske, Sosyal Mesafe, Temizlik, Özel İzleme Tabi Tanılı ve Temaslı şahıslara yönelik şahıslara yönelik 27.10.2020 ile 02.11.2020 tarihleri arasında yapılan denetimlerde;

Aydın il merkezi ve ilçelerimizde Özel İzleme Tabi Tanılı ve Temaslı şahıslara yönelik günün farklı saatlerinde yapılan denetimlerde;

30 şahsın ikametinde bulunmadığı tespit edilmiş bu şahıslar hakkında adli ve idari işlemler başlatılmış olup, izolasyon kurallarına uymayan 14 şahıs yakalanarak karantina işlemlerinin uygulanması için KYK Yurduna yerleştirilmiştir.

İlimiz sınırlarına giriş noktaları ile ticari taksi toplu taşıma araçları okul servis araçları ve personel servisleri ile toplu işçi taşımacılığı yapan araçlara yönelik COVİD-19 kapsamında HES Kodu kontrolleri ve Özel İzlemde olması gereken şahıslar üzerine günün farklı saatlerinde yapılan denetimlerde; 

1837 Araç ve 9664 kişi kontrol edilmiş, Bu kontrollerde 1 şahsın temaslı olmasına rağmen seyahat ettiği tespit edilmiş KYK Yurduna yerleştirilmiş, şehirlerarası bir otobüs firmasının sosyal mesafe kurallarına aykırı bilet kesmiş olduğu tespit edilmiş, firma hakkında adli işlem başlatılmıştır. 142 araca çeşitli trafik suçlarından 250.989 TL para cezası uygulanarak, 33 araç trafikten men edilmiştir.

Aydın il merkezi ve ilçelerimizde Pazar Yerleri ve Sosyete Pazarlarında tezgah açan esnafa, izolasyon durumlarının (HES) kodu kontrolü ve alışveriş yapacak vatandaşlara yönelik olarak Maske, Sosyal Mesafe, Temizlik, Özel İzleme Tabi Tanılı ve Temaslı şahıslara yönelik denetlemelerde;

Maske, Sosyal Mesafe ve Temizlik kurallarına aykırı hareket eden 29 şahsa sosyal mesafe kurallarına uymamaktan idari işlem, maske takma kurallarına uymamaktan 2 şahsa adli işlem ile 100 şahsa da idari işlem yapılmış olup, toplamda 181.350 TL Para Cezası uygulanmıştır.

Polis Sorumluluk Bölgesinde bulunan 66 Adet Pazar yerinde farklı zamanlarda 157 denetleme gerçekleştirilmiş olup, yapılan denetlemelerde 13538 kişi sorgulanmış 2341 şahıs ikaz edilmiş, 2 esnafa ve 2 şahsa olmak üzere toplam 4 şahsa idari işlem uygulanmıştır.


Aydın İl Jandarma Komutanlığı’nca 27 Ekim-02 Kasım tarihleri arasında;

 Maske ve mesafe konusunda (846) şahıs ikaz edilmiş, kurallara uymamakta direnen (39) şahsa (56.725) TL. idari yaptırım uygulanmıştır.

İzolasyon kurallarını ihlal eden (6) şahıs tespit edilmiş, bu şahıslara toplam 18.900 TL. idari yaptırım uygulanarak 112 Acil Sağlık ekiplerince Germencik Devlet Hastanesinde karantina altına alınması sağlanmıştır.  


(26.697)  işyeri ve araç kontrol edilmiş, bunlardan (5.671)’i ikaz edilmiş ve kurallara uymamakta direnen (6) servis aracına toplam (4.734) TL idari yaptırım uygulanmıştır.


Kamuoyuna duyurulur.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.