Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü hangi tarihte...

Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü hangi tarihte kutlanacak?

2020 Babalar Günü ile birlikte sevdiklerinin gününü kutlamak isteyen kişiler hediyelerini takdim edecekler. Her yıl Haziran ayının üçüncü haftasında kutlanan bu özel gün 2020 yılında da aynı tarihte kutlanacak. Peki, 2020 Babalar Günü ne zaman olacak?

06 Haziran 2020 - 16:31

Babalar Günü kapsamında birçok kişi sevdiklerinin özel gününü kutlayacak. Şehirler arası seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte bu kez yakınlarına gitme imkanı olan kişiler onları ziyaret edebilecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Anneler Günü ve Ramazan Bayramı gibi günler bu kez diğer yıllara oranla uzak mesafelerle kutlanmıştı.

2020 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Her sene Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü 2020 yılında 21 Haziran’a denk gelecek. Yani bu yıl 21 Haziran 2020 Pazar günü Babalar Günü olarak kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİSLİ HATAYLILAR’IN SÜPER LİG SEVİNCİ
MARMARİSLİ HATAYLILAR’IN SÜPER LİG SEVİNCİ
Heybeliada’da yanan ormanlık alan havadan görüntülendi
Heybeliada’da yanan ormanlık alan havadan görüntülendi