Bakan Kurum’dan Salda gölü açıklaması: 15 Ekim’den itibaren...

Bakan Kurum’dan Salda gölü açıklaması: 15 Ekim’den itibaren yüzmek yasak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Salda Gölü yle ilgili açıklama yaptı. Bakan Kurum Salda nın Türkiye nin eşsiz güzelliklerinden biri olduğunu belirterek şunları kaydetti: * Bölgedeki ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ediyoruz. Daha önce, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla korunan alan büyüklüğünü 7 kat artırdığımız ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Salda ve çevresinde yapılaşmayı yasakladık. * […]

28 Eylül 2020 - 18:38

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Burdur un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü yle ilgili açıklama yaptı. Bakan Kurum Salda nın Türkiye nin eşsiz güzelliklerinden biri olduğunu belirterek şunları kaydetti:

* Bölgedeki ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ediyoruz. Daha önce, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla korunan alan büyüklüğünü 7 kat artırdığımız ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Salda ve çevresinde yapılaşmayı yasakladık.

* Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk.

* Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık.

KURUL TAVSİYESİ

Bakan Kurum, Salda nın korunmasına dair akademisyenler ve STK temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulu nun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini belirterek şunları kaydetti:

* Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü´nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik; eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur.

* Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor. Beyaz adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir.

FOTO: / Burdur un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü Türkiye nin Maldivleri olarak biliniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
35 Atom Bombası Gücünde.
35 Atom Bombası Gücünde.
Dilay Kemer kimdir? Son dakika FB TV sunucusu Dilay Kemer hayatını kaybetti
Dilay Kemer kimdir? Son dakika FB TV sunucusu Dilay Kemer hayatını...