Bakanlık’tan sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması: Bu...

Bakanlık’tan sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması: Bu işletmeler açık olacak!

13 Mart 2021 - 21:41

Bakanlık’tan sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması: Bu işletmeler açık olacak!

Türkiye’de corona virüsü salgınının bulaşma hızını azaltmak için sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Bu hafta uygulanacak kısıtlama hakkında İçişleri Bakanlığı yeni bir hatırlatmada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada faaliyetlerine devam edecek olan işletmelere yer verildi.


Pandemi ile mücadele ülkemizde devam ediyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı yeni bir hatırlatmada bulundu. İşte sokağa çıkma kısıtlamasında uygulamalar…


Kontrollü normalleşme sürecinde iller “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olmak üzere 4 ayrı risk grubuna ayrılarak, salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlendi.

Tedbirler kapsamında hafta içi 21.00-05.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ülke genelinde aynen devam ederken, hafta sonları da düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içi olduğu gibi 21.00-05.00 saatlerinde sürdürülüyor.


Yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde ise cuma 21.00-cumartesi 05.00 saatlerinde ve cumartesi 21.00’de başlayıp pazar gününü kapsayacak ve pazartesi 05.00’te sona erecek şekilde uygulanıyor.


Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alındı.


Bu işletmeler Pazar günü faaliyet gösterecek

Bu kapsamda market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçiler ve çiçekçiler, pazar günü 10.00-17.00 saatlerinde açık olacak.


Belirtilen sürede market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçi ve çiçekçiler, telefonla ya da on-line olarak siparişleri teslim edebilecek.


Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri, pazar günü 10.00-20.00 saatlerinde paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.


Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satılan bayileri açık olacak.


On-line sipariş firmaları da pazar günü 10.00-24.00 saatlerinde siparişleri teslim edebilecek.


Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan illerdeki vatandaşlar, ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayisine yürüyerek gidip gelebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x