Balık çiftlikleri, Aydın turizmine ve ekosistemine yönelik bir...

Balık çiftlikleri, Aydın turizmine ve ekosistemine yönelik bir suikasttır”.

29 Aralık 2020 - 14:05

Balık çiftlikleri, Aydın turizmine ve ekosistemine yönelik bir suikasttır”


 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın internet sitesinde 14 Aralık 2020 tarihinde yapılan bir duyuruda, Aydın Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği tarafından Aydın İli, Söke İlçesi, Taşburun Balıkçı Barınağı açıklarında kültür balıkçılığı tesisleri kurulması planlandığı kamuoyu ile paylaşılmıştır.


 


Bu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu hazırlanması sürecinde “halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak” amacıyla 24 Aralık’ta Didim Batıköy Mahallesi’nde, 25 Aralık’ta Söke Doğanbey Mahallesi’nde halkın katılımı toplantıları gerçekleştirilmiştir.


 


Toplantılarda Batıköy ve Doğanbey Mahallesi sakinleri, bölgede kültür balıkçılığı tesisleri kurulmasına karşı olduklarını yetkililere bildirmiş, projeler halk tarafından protesto edilmiştir. Bölge halkı, Covid-19 sürecinde aniden gündeme getirilen bu projeyle bir oldu-bitti yapılmaya çalışıldığını belirterek, salgın ve tedbir koşullarında toplantı yapılmasını eleştirmiştir.


 


Sektör temsilcileri de projeye karşı olduklarını belirterek, konu ile ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir şekilde bilgilendirilmediklerini belirtmiştir. Aydın İli Su Ürünleri Bölge Birliği ve S.S. Doğanbey-Tuzburgazı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Sn. Taner Karabaş'ın, “Birliğimiz, köyümüz ve yöre halkı olarak hiçbir bilgiye sahip değiliz. Bu yüzden bu yapılan toplantıya sonuna kadar karşıyız” ifadeleri basına yansımıştır.


 


Söke Belediye Başkan Vekili Sn. Mehmet Çınar ise, yetkililer tarafından toplantıya alınmadıklarını belirterek, “Doğanın katledilmesi istenmektedir. Çevreciler ve halk olarak bunu kabul etmiyoruz” şeklinde bir açıklama yapmıştır.


 


Didim ve Söke başta olmak üzere tüm Aydınlılar, sahilleri kirletecek, doğaya ve turizme zarar verecek, bölgenin tarih ve kültür varlığını yok edecek olan bu projeye karşı çıkmaktadır.


 


“Bakanlığın Didim Su Ürünleri OSB ile ilgili yanıtı, gerçekleri karartmayı amaçlıyor”


 


Bölge halkı ayrıca bu projenin, Didim’de kurulması planlanan “Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi” için hazırlık amacıyla hayata geçirilmekte olduğunu belirtmektedir. Zira Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2018 yılında “Su Ürünleri Gelişme Eksenlerinin Belirlenmesi ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi Kurulması Fizibilite Çalışması” başlıklı bir proje hazırlanmış Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) projeye destek sağlanmıştır.


 


Kısaca “Didim Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi (OSB)” olarak adlandırılan proje kapsamında, su ürünleri üretimlerinin yapıldığı karasal ve denizel alanlarda bir sanayi bölgesi kurulması planlanmaktadır.


 YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aydın’da düdüklü tencere can aldı! 1 ölü, 1 yaralı
Aydın’da düdüklü tencere can aldı! 1 ölü, 1 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kafe ve restoranlar için flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kafe ve restoranlar için flaş...