Baron von Bayrakçı’dan seçim kazanmış başkan pozu

Baron von Bayrakçı’dan seçim kazanmış başkan pozu

Sonar Araştırma’nın sahibi Hakan Bayrakçı, televizyondaki tartışma programlarının en ilginç isimlerinden biri…

10 Ocak 2021 - 09:38

Hakan Bayrakçı ile bir öğleden sonra evinde buluşuyoruz… Eski albümlerini karıştırmaya başlamadan bize 15 dakikalık mini bir konser keyfi yaşatıyor. Repertuvarında Beethoven’dan Für Elise ve Ay Işığı Sonatı ile Türk halk müziği ezgileri var.

 

TAM BİR DOĞU-BATI SENTEZİ

Az sonra bize anlatacağı hayat hikayesi gibi tam bir Doğu-Batı sentezi… 1960 yılında İstanbul’da doğan Hakan Bayrakçı’nın baba tarafı Erzurumlu. 1940’lı yıllarda İstanbul’a geliyor. Ticaret yaparak geçimini sağlıyor. Anne tarafıysa Selanik göçmeni. Dedesi, Selanik’in biraz kuzeyinde Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin de memleketi olan Karacaova’dan… Bayrakçı, “O kasabadaki insanların suratları inanılmaz şekilde birbirlerine benzer. Dedemin suratı da aynı Atatürk’ün suratına benzer. Zaten kendisi de ölene kadar koyu bir Atatürkçüydü” diyerek devam ediyor: 

3 AYRI EVDE, 3 FARKLI KÜLTÜR

“Annemle babam 17-18 yaşlarındayken tanışıyor. Ben üç evin tek çocuğu olarak Nişantaşı’nda doğdum. Üstelik ben doğduğumda anneannem 42, babaannem 50 yaşındaydı. Kendi çocukları gibi de gördüklerinden üç ev de çok üstüme düşerdi. Anne tarafım yazın Tarabya’da kışın İstanbul sosyetesinin olduğu Şişli’de otururdu. Kendi evimiz Nişantaşı’ndaydı ve 1960’ların tipik İstanbul hayatıydı. Babam Robert Koleji mezunuydu. Ben doğduğumda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenciymiş. Babamın babasıysa Şişli’nin göbeğinde oturdu ama evin içinde Erzurum gelenekleri vardı; sürekli Erzurum yemekleri yenir, Ramazan’da mutlaka kıyma yapılırdı. Dedem beş vakit namaz kılar ve hep Erzurum’dan kalma gelenek ‘mes lastik’ giyerdi. Ben üç evde de kaldığımdan bütün kültürleri yaşayarak büyüdüm.”

Birinci yaş günümde annem ve babamın heyecanı. İkisi de benden yirmi yaş kadar büyükler. Bu sayede beraber yaşlandık.

GAZİNODAKİ KÜÇÜK ÇOCUK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Tabip Odası’ndan Koronavirüs açıklaması!
İzmir Tabip Odası’ndan Koronavirüs açıklaması!
İzmir’de kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı?
İzmir’de kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı?