Bilim dünyası kırmızı alarm verdi!

Bilim dünyası kırmızı alarm verdi!

İngiltere'nin Güney Georgia adasına çarpmak üzere olan buz dağı gözlem altında tutuluyor.2017'de Antarktika'dan kopan, trilyon ton ağırlığında olan ve başıboş bir şekilde ilerleyen buz dağı Güney Georgia'ya çarpmak üzere .Bu durum araştırmacılara endişe veriyor...

09 Ocak 2021 - 10:53 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 11:40

Aralık ayı başında bilim dünyasından korkutan  açıklamalar gelmişti. Bilim insanları, Antarktika'dan kopan dev bir buz dağının, serseri mayın gibi okyanusta ilerlediğini ve deniz seviyesine olan etkisinin araştırıldığını belirtmişti.

Georgia Adası kışın daimi yerleşim yok fakat penguenler ve balıkçıllar için dünyanın en önemli üreme alanı. Toplamda yedi milyon penguen dahil 30 milyon kadar kuş ve iki milyon fokun yaşadığı tahmin ediliyor.


Bilim insanları ,eriyen buzdan gelen tatlı suyun bölgedeki hayvanlar ve deniz yaşamı üzerinde olumsuz etkileri olacağını söylüyor. Buz dağının adaya çarptıktan sonra bölgedeki besin zincirinin bozulacağını da belitiyor.İngiliz Antarktik Araştırma Kurumu'nda görevli araştırma ekibinin ocak ayı sonunda bölgeye hareket etmesi bekleniyor.Ekip, bölgeden deniz suyu sıcaklığı, tuzluluk ve suda ne kadar plankton olduğu gibi verileri toplayacak.


Kaynak: sabah

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de dev operasyon!
İzmir’de dev operasyon!
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'tek adamcağız' yanıtı:
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'tek adamcağız' yanıtı: "Yol...