Bilim İnsanları Açıkladı:Bakteriler Saatin Kaç Olduğunu...

Bilim İnsanları Açıkladı:Bakteriler Saatin Kaç Olduğunu Biliyor

Uzun süredir devam eden biyolojik bir soruyu cevaplayan araştırma bakterilerin de Dünya’daki 24 saatlik yaşam döngüsüyle uyumlu dahili saatleri olduğunu gösteriyor...

13 Ocak 2021 - 10:10 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 10:36

Bu araştırma,ilaç naklinin zamanlanması, ekinlerin korunması için zamanlı çözümler geliştirilmesi ve biyoteknoloji gibi birçok alanda faydalı olacağa benziyor.

Biyolojik saat veya sirkadiyen ritimleri, doğada yaygın şekilde görülen hassas zamanlama mekanizmaları. Bu mekanizmalar ,yaşayan canlıların gün boyunca gerçekleşen hatta mevsimler çapında önemli değişimler ile başa çıkmasını sağlıyor.

Hücrelerin içinde yer alan bu moleküler ritimler, gün ışığı ve sıcaklık gibi dış kaynaklı ipuçlarını kullanarak, biyolojik saatleri çevreleriyle eşitliyorlar. İnsanların jet lag yaşamasının sebebi de budur. Çünkü dahili saatlerimiz, gittiğimiz yerdeki aydınlık ve karanlık döngülerine uyum sağlamadan önce kısa süreliğine bocalıyor.

Son yirmi yılda yapılan araştırmalar, insanlardaki uyku ve algısal işlevler ile bitkilerdeki su düzenlemesi ve fotosentez gibi, moleküler metronomların zorunlu süreçlerde taşıdığı önemi gösteriyor.

Sağlık, ekoloji ve endüstriyel biyoteknoloji açısından önem taşıyan bakteriler, gezegendeki biyokütlenin %12’sini temsil etse de, bu canlıların günlük biyolojik saatleri hakkında pek bir şey bilinmiyor.


Yapılan önceki çalışmalar, enerji üretmek amacıyla ışığa ihtiyaç duyan fotosentetik bakterilerin biyolojik saatleri olduğunu göstermiş.

Çalışmanın yazarlarından olan ve John Innes Merkezi’nde çalışan Dr. Antony Dodd: “Bizim çalışmamız, bakteriler arasındaki sirkadiyen ritimlerin araştırılmasına kapı aralıyor. Bakterilerin zamanı bildiğini belirlediğimiz için, bu ritimleri meydana getiren süreçleri bulmamız ve ritme sahip olmanın bakterilere nasıl avantaj sağladığını anlamamız gerekiyor.”diyor.

Danimarka Teknik Üniversitesi’nde çalışan ortak yazar Profesör Akos Kovacs şöyle ekliyor: “Bacillus subtilis, çamaşır deterjanı üretiminden ekinlerin korunmasına kadar çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. Bunun yanında, insan ve hayvanlarda probiyotik olarak da faydalanılıyor. Bu sebeple, bu bakterinin biyolojik saati üzerinde mühendislik uygulanması, çeşitli biyoteknoloji alanlarında meyve verecek.”Kaynak: popular scıence

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merkez Bankası'ndan enflasyon formülü: ATM'lere 200'lük banknot koymayın
Merkez Bankası'ndan enflasyon formülü: ATM'lere 200'lük banknot...
Yaz sebzelerinin tohumları toprakla buluştu
Yaz sebzelerinin tohumları toprakla buluştu