Bitkilerden Daha Ucuz Yakıt Edebilmek Mümkün Olacak

Bitkilerden Daha Ucuz Yakıt Edebilmek Mümkün Olacak

Bilim insanları, pek çok biyolojik sürecin merkezinde yer alan kimyasal bir tepkimeyi yürütmenin daha ucuz ve daha verimli bir yöntemini buldular. Bu durum, bitkilerden biyoyakıt oluşturmada daha iyi yöntemlerin kullanılmasına yol açabilir.

09 Ocak 2021 - 16:20 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 17:49

Dünya çapındaki araştırmacılar yıllardır daha ucuz biyoyakıt ve başka biyoürünler oluşturmanın yollarını arıyor.


ABD’deki Ohio Eyalet Üniversitesi’nde kimya ve biyokimya profesörü olan Venkat Gopalan şöyle söylüyor: “Eğer nihai ürünün fosil yakıtlarla rekabet etmesini istiyorsanız, şekeri alkole dönüştürme işleminin çok verimli olması gerekiyor. Bu işlemin yapılma süreci iyi biliniyor fakat maliyet, hükümetin sunduğu önemli desteklere rağmen rekabetçi olmasını önlüyor. Bu yeni gelişme, muhtemelen masrafın düşürülmesine yardımcı olacak.”

Keşfin merkezinde, hücrelerdeki karbonun enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan “yardımcı moleküllerin” oluşturulmasında daha ucuz ve daha basit bir yöntem yer alıyor. Kimyagerlerin kofaktörler (eş çarpan) şeklinde adlandırdığı bu yardımcı moleküller ise nikotinamit adenin dinükleotit (NADH) ve onun türevi (NADPH). Bu kofaktörlerin, indirgenmiş formlarında; bitkilerdeki şekerin yakıt için bütanol ve etanola dönüştürülmesinde önemli bir rol oynadığı uzun süredir biliniyor. Her iki kofaktör, kanser hücrelerinin metabolizmasını yavaşlatmada da önemli bir rol oynuyor ve bazı kanserlerde tedavi hedefi niteliği taşıyor.

Araştırmacılar bu indirgenmiş kofaktörleri laboratuvarda oluşturmak için, pahalı olmayan iki element nikel ve bakırı katmanlayarak bir elektrot meydana getirmişler. Bu elektrot, araştırmacıların NADH ve NADPH’yi karşılık gelen oksitlenmiş biçimlerinden yeniden üretmelerini sağlamış. Araştırmacılar laboratuvarda, başka bir molekülden alkol üretirken NADPH’yi bir kofaktör olarak kullanmayı başarmışlar. Bilim insanlarının kasıtlı olarak yaptığı bu test, oluşturulan elektrodun, biyokütlenin (bitki hücreleri) biyoyakıtlara dönüştürülmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kaynak: popular scıence,hio Eyalet Üniversitesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzmanlardan flaş İzmir depremi açıklaması!
Uzmanlardan flaş İzmir depremi açıklaması!
Erdoğan 'Lokanta ve kafeler ne zaman açılacak?' sorusunu yanıtladı
Erdoğan 'Lokanta ve kafeler ne zaman açılacak?' sorusunu...