BODRUM’UN ALT YAPISINA DEV YATIRIM

BODRUM’UN ALT YAPISINA DEV YATIRIM

Muğla’nın dünyaca ünlü turistik ilçesi Bodrum’un bugüne kadar bir türlü bitmeyen alt yapı sorunu, 321 Milyon TL’lik dev proje ile çözülüyor.

18 Temmuz 2019 - 14:25

BODRUM’UN ALT YAPISINA DEV YATIRIM
Proje Merkezi Gündoğan olacak!..
                 Muğla’nın dünyaca ünlü turistik  ilçesi Bodrum’un bugüne kadar bir türlü  bitmeyen alt yapı sorunu, 321 Milyon TL’lik dev proje ile çözülüyor.
                Muğla Büyükşehir Belediyesinden verilen bilgiye göre; Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) tarafından Bodrum’un Gündoğan mahallesine biyolojik atık su arıtma tesisi ve kanalizasyon şebeke hattı kazandırılıyor. 2055 yılı nüfus yoğunluğu hesaplanarak yapılacak olan tesis ile ilgili Gündoğan halkına MUSKİ yetkilileri tarafından düzenlenen toplantıyla bilgi verildi. İleri teknoloji kullanılarak yapılacak olan biyolojik atık su arıtma tesisi 45 milyon liraya, kanalizasyon şebeke hattı ise 77 milyon 500 bin liraya mal olacak.
Yılda 2 milyon turist geliyor
               
Turizm sezonunda ortalama 2 milyon turist ağırlayan Bodrum’un alt yapı sorununa neşter vuruluyor. Hali hazırda kullanılan kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisinin kullanım ömürlerinin tamamlanması ve yazlık nüfus yoğunluğu sebebi ile büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından Bodrum’un Gündoğan mahallesine biyolojik atık su arıtma tesisi ve kanalizasyon şebeke hattı yapılıyor.
2055 yılı nüfusuna göre yapılacak
               
Bodrum Gündoğan’da mevcut bulunan arıtma tesisi 2500 m3/ gün kapasiteli. Yeni yapılacak olan biyolojik atık su arıtma tesisi 20.000 m3/ gün atık su debisini karşılayacak kapasiteye sahip olacak. Yeni yapılacak olan atık su arıtma tesisinden çıkacak olan arıtılmış su, sulama suyu kriterlerinde olacak ve bölgede sulama suyu ihtiyacını karşılayacak. Böylelikle yer altı su kaynaklarının kontrollü kullanımını sağlamış olacak. Biyolojik atık su arıtma tesisi 45 milyon liraya mal olacak. Öte yandan Gündoğan Mahallesinin bulunduğu konum itibari ile kapalı bir koy olması, kanalizasyon şebekesi bulunmayan ev, site ve otel gibi yapıların fosseptik kullanarak çevre deniz kirliliğine sebep olmaktadır. Gündoğan’da kanalizasyon şebekesinin yetersiz olması nedeniyle Gündoğan’a 90.000 metre kanalizasyon şebeke hattı yapılacak. Gündoğan’a yapılacak olan kanalizasyon şebekesi 77 milyon 500 bin liraya mal olacak.
                Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün yaptığı açıklamada, “Muğlamızın güzel ilçesi Bodrum ülke turizmimizin en önemli merkezlerinden birisi durumunda. Bodrum bizim dünyaya açılan bir kapımız. Bodrum, hem kültürel hem de doğal güzelliklerimizin yayılması açısından çok stratejik bir bölge. Önümüzdeki dönemde özellikle alt yapı konusunda Bodrum’a önemli bir bütçe ayırdık. Öz kaynaklarımız ve dünya bankasından sağladığımız kredilerle Bodrum’un alt yapısına 321 Milyon TL yatırım yapacağız. Bodrum Gündoğan’a yapacağımız tesisle ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Tesisimiz ileri düzey atık su arıtma yapabilen biyolojik bir tesis. Kötü koku yayılmasından endişe eden vatandaşlarımız Menteşe İlçemizde yapılan arıtma tesisimizi gezip görebilirler. Alınacak önlemler ve kullanılan malzemeler sayesinde vatandaşlarımız herhangi bir şekilde kötü kokuya maruz kalmayacaktır. “ dedi. Ata SEVGİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem...Merkez Üssü Akhisar
Deprem...Merkez Üssü Akhisar
İzmir'in yeni arabalı feribotu suya indirildi
İzmir'in yeni arabalı feribotu suya indirildi