Bombacıya tazminat davası

Bombacıya tazminat davası

Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezi’nin yakınında üç yıl önce düzenlenen bombalı saldırıda mağdurlara 508 bin lira terör tazminatı ödeyen İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü, yargılama sonunda farklı cezalara çarptırılan beş sanık ile beraat e...

11 Şubat 2019 - 09:42

508 BİN TL ZARAR

İstanbul Yenibosna’da 6 Ekim 2016 günü 75. Yıl Polis Merkezi’nin yakınlarında motosikletle bombalı saldırı düzenlendi. Terör saldırısında biri ağır 10 kişi yaralandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, terör örgütü elebaşlarından Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Duran Kalkan’ın aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında iddianame hazırlandı. 119 mağdurun yer aldığı iddianamede sanıkların ‘Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılmaları istendi. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki yıldır süren davadan üç ay önce karar çıktı. Sanıklardan Ekrem Gün ağırlaştırılmış ömür boyu ve 64 yıl, Felek Gün 51 yıl 11 ay, Mazlum Gün ve Serdar Gün 4 yıl 2 ay, Barış Soytaş 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tarık Soytaş, Savaş Soytaş ve İsmail Gündoğmuş ise delil yetersizliğinden beraat etti.

İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararından sonra beraat eden üç kişi ve 5 sanığa, terör tazminatı davası açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün avukatı Günseli Kaşıkçı’nın açtığı davanın dilekçesinde, terör mağdurlarına yapılan ödemelerin miktarı mahkemeye delil olarak sunuldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİS BELEDİYESİNDEN DERS VEREN SERGİ
MARMARİS BELEDİYESİNDEN DERS VEREN SERGİ
Galatasaray'ın kamp kadrosu belli oldu! 4 isim yok
Galatasaray'ın kamp kadrosu belli oldu! 4 isim yok