BÜYÜK USTALAR BODRUM’DA MAVİ ÖZGÜRLÜĞÜ HALKLA BULUŞTURDU

BÜYÜK USTALAR BODRUM'DA MAVİ ÖZGÜRLÜĞÜ HALKLA BULUŞTURDU

Türkiye’nin büyük ustalarının eserlerinin yer aldığı “Mavi Özgürlük” Bodrum Sanatçıları Sergisi, 14 Ağustos’a kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

13 Temmuz 2019 - 23:58 - Güncelleme: 14 Temmuz 2019 - 00:10

                 Türkiye’nin büyük ustalarının eserlerinin yer aldığı “Mavi Özgürlük” Bodrum Sanatçıları Sergisi, 14 Ağustos’a kadar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.
                Bodrum Belediyesi’nin Turgutreis’te yer alan Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Türkiye’nin büyük ustalarının eserlerinin yer aldığı “Mavi Özgürlük” Bodrum Sanatçıları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.
                Bodrum Belediyesinden verilen bilgiye göre; Aynı zamanda serginin  küratörü olan Prof. Dr. Kıymet Giray açılış kokteylinde yaptığı konuşmada Bodrum’un hem mavi hem özgür bir kent olduğunu vurgulayarak, “Bazı kentler bazı yazarlarla özdeştir. Mesela Dostoyevski St. Petersburg’u, Yakup Kadri Ankara’yı anlatır. Bodrum da Cevat Şakir’indir. Cevat Şakir Bodrum’u küçük bir yerleşimden bugün bizim yaşamak istediğimiz bir yer haline getirmiştir. Bodrum, düşüncenin, bilimin başladığı bir yer olarak var olmuştur. Cevat Şakir de 1925 - 1970 yılları arasında Bodrum’u Bodrum yapan en büyük değerdir. 1973 de İzmir’de hayata veda ettiğinde geriye bıraktığı büyük bir Bodrum kültürü vardır. Hala onunla övünüyoruz. Mimari olarak Bodrum’u çok önemser ve şöyle söyler; “Kenti yapan mimarlar değildir, o kentin ışığıdır, mavi gökyüzüdür ve mavi denizidir.” Bu mavilik bir özgürlüktür. Onun için Bodrum mimarisiyle çok özel bir yerdir. Bodrum’u Bodrum yapan Sabahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat, İlhan Berk, Fethi Arda, Turan Erol gibi isimlerin Bodrum’a kattığı değeri anlatan Giray, “Şimdi ucu açık bir sergiler serisine başladık. “Bodrumlu Sanatçılar”. Bir araya getirmek kadar, onları yan yana koymak kadar buraya taşımak, nefeslerini ve renklerini hissetmek, Bodrum’u yeniden yaratmak çok zor. Eğer saat geçici bir anın, sonsuzluk içinde durdurulmasıysa; işte Bodrum’u durduran sanatçılar içeride, biraz sonra sizi bekliyorlar. Onları büyük saygı ve sevgiyle anıyoruz.” dedi. 

                 Açılışı yoğun katılıma sahne olan Bodrum Sanatçıları Sergisi’nde;  Eren Eyüboğlu, Ferruh Başağa, İlhan Berk, Avni Arbaş, Turan Erol, Cemil Eren, Fethi Arda, Devrim Erbil,  Süleyman Saim Tekcan, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Kadir Akorak, Azade Köker, Yavuz Tanyeli, Ender Güzey, Ahmet Oran, Mahir Güven, Nezih Çavuşoğlu, Musa Köksal, Erhun Şengül, Barış Yılmaz, Gülşah Bayraktar, Elif Köse ve Belkıs Başpınar’ın 54 eseri yer alıyor.

                Sergi, 14 Ağustos tarihine kadar, her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilinecek. Ata SEVGİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOFAŞ sahasında mağlup
TOFAŞ sahasında mağlup
Wesley Sneijder olay oldu! Lionel Messi ve Ronaldo benzetmesi...
Wesley Sneijder olay oldu! Lionel Messi ve Ronaldo benzetmesi...