Büyükşehir’den HES Kodu’yla ilgili flaş açıklama: O tarihte...

Büyükşehir'den HES Kodu'yla ilgili flaş açıklama: O tarihte sona eriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, pandemiyle mücadele kapsamında şehir içi ulaşımda hayata geçirilen elektronik kartlara kişisel HES kodlarının tanımlanması işleminde 11 Ocak'ı son tarih olarak duyurdu. O tarihe kadar tanımlanmayan İzmirim Kart'lar hizmete kapatılacak

31 Aralık 2020 - 12:22 - Güncelleme: 31 Aralık 2020 - 12:33

İzmirim Kart'a HES Kodu eşleştirme işlemlerinde kritik gelişme yaşandı

İçişleri Bakanlığı’nın pandemiyle mücadele kapsamında çıkardığı genelge uyarınca, şehir içi toplu ulaşımda kullanılan elektronik kartlara kişisel HES kodlarının tanımlanması işlemleri sürerken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili önemli bir duyuru geldi. 30 Ekim’den bu yana, İzmirim Kartları ile HES kodlarının eşleştirilmesi yönünde çağrılar yapan İBB, 11 Ocak’a kadar HES Kodu tanımlanmayan İzmirim Kartların, toplu ulaşıma kapatılması yönünde karar aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı duyuruda 65 yaş üstüyle ilgili ayrıcalık detayına yer verildi

65 yaş üstüne ve engellilere “son tarih” yok
Toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanan 65 yaş üstü vatandaşlar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olanların da pandemiyle mücadele kararları kapsamında fotoğraflı İzmirim Kart çıkarması ve HES kodlarını eşleştirmesi gerekiyor. Ancak 11 Ocak 2021, 65 yaş üstü ile engelliler için ‘son tarih’ değil. Çünkü 65 yaş üstündekilerin toplu ulaşım araçlarından yararlanması, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmış durumda. Engelli vatandaşların ise raporlarını ibraz etme zorunluluğu nedeniyle kart ünitelerine şahsen başvuru yapmaları gerekiyor. Ağır zihinsel ve fiziksel engellilerin ve 18 yaşından küçük engelli vatandaşların başvuru işlemlerini, anne/babaları ya da vasileri yapabiliyor. Kart üniteleri, başvuru sahiplerine fotoğraflı İzmirim Kartlarını birkaç dakika içinde hazırlayıp veriyor. 65 yaş üstü vatandaşlar ise kart başvurularını hem www.izmirimkart.com.tr adresinden hem de şahsen yapabiliyor. Ardından fotoğraflı İzmirim Kartlarını; Konak, Bostanlı İskele, Fahrettin Altay ve Bornova Metro’daki kart merkezlerinden alabiliyor. 65 yaş üstü ile engelli vatandaşlara, İzmirim Kartları ücretsiz veriliyor.

Kaynak: izgazete

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Dev Operasyon
İzmir'de Dev Operasyon
NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı: Böyle devam ederse mahsul üretimi tehlikeye girebilir!
NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı: Böyle devam ederse mahsul...