CHP İzmir Adayı Tunç Soyer: İşsiz genç, aşsız ev...

CHP İzmir Adayı Tunç Soyer: İşsiz genç, aşsız ev bırakmayacağız, varsa bundan çılgın proje söylesinler

13 Şubat 2019 - 14:00 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 16:30

Mert Baş - Burcu Cingöz / Kanal Ege CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu yereldeki iş birliği çerçevesinde bugün İYİ Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaret etti. İyi Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar tarafından karşılanan Soyer, Kırkpınar ile birlikte birlik mesajı verdi. Basın mensuplarının "Çılgın projeniz var mı?" sorusuna  "İşsiz genç, aşsız ev bırakmayacağız, varsa bundan çılgın proje söylesinler" şeklinde yanıt veren Soyer'in ve İl Başkanı Kırkpınar'ın açıklamaları şu şekilde:

HENDEKLERE DESTEK OLMADIK

Soyer, Sur'u ziyaretiyle ilgili basında aleyhine yazılan haberlere yönelik "Biz Sur Belediyesi'nin eylemlerine, hendeklerine destek olmak için gitmedik, Türk hukuk sisteminde bir belediye başkanı vefat eder veya suç işlerse, ve koltuk boşalırsa yerine meclis üyelerinden biri seçilerek gelir. Bunun örnekleri İstanbul'da, Bursa'da yaşandı. Bu hukuk sistemimizin dayanak noktalarından biridir." dedi. Soyer sözlerine şöyle devam etti: "HDP yasal meşru bir siyasi partidir. Biz Sur Belediyesi'nin eylemlerine hendeklerine destek olmak için gitmedik. Türk hukuk sitsteminde bir Belediye Başkanı vefat ederse veya suç işlerse ve koltuk boşalırsa meclis üyelerinden biri seçilerek gelir. Bunun örnekleri İstanbul'da Bursa'da yaşandı. Bu hukuk sistemimizin dayanak noktalarından biridir. Çünkü demokrasiye itibar eden bir ülkede bu böyle yapılmalıdır. Bir kanunla kayyum denilen bişey başladı bu türk hukuk sisteminin dışında hukuki meşruiyeti olmayan bir kanundur. Bir belediye başkanı olarak bunun yanlış olduğunu söylemek en demokratik tavırdır. Bunun hangi siyasi parti olduğunun bir önemi yoktur, hangi belediye böyle bir muamele ile karşı karşıya kalırsa her belediye başkanının yapması gereken budur. Burda kastedilen şey tamamen hukuku ve demokrasiyi savunmaktır."

BELKİ DE ZEYBEKCİ ESNAF LOKANTASI SEVMİYOR

Soyer, AK Parti adayı Zeybekci'nin esnaf lokantasında yemek davetini geri çevirmesi hatırlatılması üzerine: "Restoran tercihinden dolayı mı kabul etmedi bilmiyorum, belki de balık veya esnaf lokantası sevmiyor bilemiyorum." dedi.

 

Bu buluşmanın 40-50 günlük ittifak olmayacağını düşünüyorum

"İnşallah bu salonlar hep böyle dolsun taşsın." sözleriyle konuşmasına başlayan Soyer; "İnşallah hep böyle devam etsin. Ben bu olağanüstü misfirperverlikten dolayı çok teşekkür ederim. Bu buluşmanın 40-50 günlük ittifak olmayacağını düşünüyorum. Diliyorum ki 1 Nisan'dan itibaren birlikte el ele vererek İzmir'e çok daha hizmet edeceğimiz iş birlikleri yapacağız. Bugün büyük bir heyecan taşıyorum. Türk siyasetinin buna çok ihityacı var. Insalar ayrıştırılırken, İzmir'de yerelde bu kadar canlı ve samimi bir iş birliğimiin kurulmuş olmasınının önemli olduğunu düşünüyorum. El birliği ile İzmir'i hak ettiği yere taşıyacağız." ifadelerini kullandı. 

 

"Önemli bir güne gidiyoruz." diyen Kırkpınar; "Hepinize çok teşekkür ederim. Bu salondaki heyecanın 31 mart akşamı bitmesini istemeyen bir il başkanıyım. Bu mücadele 31 Mart akşamı bitmeyecek. Bu ülke kaybettiklerini kazananan kadar bu mücadele bitmeyecek. Cumhuriyetin temel değerlerinden vazgeçmeyiz. Şundan emin olun, Sayın Soyer'in de ifade ettiği gibi kutlu bir günün başlangıcı olması dileğiyle yola çıkan herkesin mücadelesini tebrik edyorum. Bu mücadelenin sonuna kadar takpçisi olacağım. Yeni güzel aydınlık fişeği olmasını yüce Allah'tan temenni ediyorum." dedi.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'nin projelerine atıfta bulunarak konuşmasına devam eden Kırkpınar; "10 numara İzmir bugün 6 liralık soğanın altında kalmıştır. Ayağı yere basmayan ütopik ve aklın alamayacağı projelerle İzmir'in huzuna çıkmak hakları ve iddialarıdır. 25 yıldan beri istanbul'u yönetenler 25. yılın sonunda 'affedin hata yaptık' diyorsa bu İzmir'in belediye başkanına yetki vermek demek 5 yıl sonra 'bizi affedin' diyecekleridir. İYİ Parti ve CHP'nin birlikte hareket ettiği 25 ilçede desteğimiz 3 ilçede kendi adaylarımız 2 ilçede de CHP ve İYİ Partili arkadaşlarımız olacak." şeklinde konuştu.

30-0 VURGUSU

Kırkpınar; "Biz eğer, İYİ Parti CHP olarak Türkiye genelinde belirli ölçeklikteki 7-8 büyükşehiri aldığımız zaman 1 nisanda tartışma başlayacaktır. Bu İzmir'de 16-17 yıllık iktiarın 30-0'ı yaşadığ bir gündem maddesi olacaktır. Bugünden o güne, 30- 0 yaptığıımız gün Türkiye İzmir'den bahsedecektir. " dedi.

Açıklamaların ardından gazetecşlerin sorularını yanıtlayan Soyer; projeleri ile ilgli olarak; "Projeleri bizim de dillendireceğimiz gün gelecek. Arada önemli bir fark var. Bir masa başında hazırlanan projelerle karşılaşıyor İzmirli, bir de onlara dokunarak. Bizim projelerimiz öyle çılgın projeler değil, biz gencimize kadınımıza dokunan projeler yapıyoruz. İşsiz genç, aşsız ev kalmayacak. Birlikte çeşitlendireceğiz. Çünkü bu ekonomik krize rağmen bunu başaracağız. İzmir'in buna ihtiyacı vardır. Varsa bundan daha çılgın proje söylesinler." dedi.

 

 

İzmir'i uyuyan güzele benzeten ve 'Öperek uyandıracağız' sözlerine gelen tepkilerin sorulması üzerine yanıt veren soyer; "Ben söylemedim. Victor Hugo demiş. Ben hatırlattım. Buradan da tartışma çıkartıyorlarsa diyecek bir şey yok." dedi.Kırkpınar ise, Soyer isminin açıklanmasının ardından yaptığı yazılı açıklaması sorulması üzerine;  "Bizimkisi bir tespit. Bizim partimizde demokratik işleyiş çok az partide vardır. Sayın Soyer ile ilgili herhangi bir kanaat yok. Ben sadece onu dile getirdim. Bizim seçime giderken bir oya bile ihtiyacımız varken, istifaların gelmesi bir değerlendirmedir. " yanıtını verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3 BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI....
3 BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI....
Rektör Budak kayıt heyecanına ortak oldu..
Rektör Budak kayıt heyecanına ortak oldu..