CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, "Konak’ta...

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, "Konak'ta Yapılacak Çok İş Var"

12 Şubat 2019 - 15:58 - Güncelleme: 12 Şubat 2019 - 16:08

Kanal Ege Haber Merkezi/ Mert Baş - Burcu Cingöz- Seren Ayekin Ege'de yayınlanan Ege'de Sabah programının sunucusu usta gazeteci Doğan Karabulut’un konuğu Cumhuriyet Halk Partisi Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur oldu. Karabulut’un sorularını yanıtlayan Abdül Batur’un konuşmalarından satır başları…

Öncelikle adaylık süreci hakkında konuşan Abdül Batur, “Ben Narlıdere’de doğdum büyüdüm. Sosyal ve demokrat belediyecilik anlayışımızla, sivil toplum örgütleri ve muhtarlarımızla yaptığımız çalışmalar bizi bu noktaya taşıdı. Yüzde 33’lerden yüzde 70'lere uzanan oy oranıyla, bizleri her dönem bu göreve seçen Narlıdere halkına da minnet ve teşekkürlerimi iletiyorum.Artık aday adaylığı yarışı bitti, hepimiz sahadayız.Narlıdere'de nasıl azim, hırs ve çalışma heyecanı varsa aynısını şimdi Konak Belediye Başkan adaylığında devam ettiriyoruz.Sahada vatandaşlarımızın elini sıkıp, sizin gibi değerli medya kuruluşlarını ziyaret ederek görüşlerimizi, neler yapacaklarımızı anlatma fırsatı buluyoruz. Arta kalan zamanlarda da Konak'ın  her noktasına ulaşmaya çalışacağız. Konak'daki bütün seçmenlerin oylarına talibim.Konak, İzmir'in kalbi.Konak için proje ve hizmet üreteceğiz.İddialı bir şekilde geliyoruz.Hedefimiz; ilçe örgütümüzle beraber belirlediğimiz bir rakam var. Sahada gördüğümüz ilgi ve alaka, bize yüzde 60-65 bandı civarında oy hedefletiyor. Kentin turizm ve kentsel dönüşümle ilgili çalışmalara ihtiyacı var.Şu an projelerimizle alakalı hazırlıklarımız yapılıyor. 15 güne kadar halkımız ve medyayla projelerimizi paylaşmış olacağız.” Dedi.

 

KONAK'TA YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

“Benden önceki Belediye Başkanlarımız ellerinden geleni yapmışlar. Konak'da çok büyük çalışmalar yapmışlar. Geçtiğimiz günlerde eski Belediye Başkanlığı yapmış arkadaşlarımızla bir araya geldik. Görüş ve önerilerini aldık, fikir alışverişi yaptık. Bir arada olmak her zaman iyidir. Biz Narlıdere'de örgütle hiçbir zaman irtibatımızı kesmedik. Örgütle iç içe olan bir Belediye Başkanlığı süreci yaşadık. Bizi CHP örgütü buraya getirdi, biz de gerekli itimamı göstereceğiz. Onlarla beraber bu yolda yürüyeceğiz. Konak'da da aynı anlayışı en iyi şekilde sergileyeceğiz. Bundan sonra kentlinin isteklerine göre çalışmalar yapacağız. Narlıdere'de bir sistemimiz vardı.Onu aynı şekilde Konak'a taşıyacağız.”

Narlıdere’deki kentsel dönüşüm bilgilerini Konak’a da taşıyacağını söyleyen Batur sözlerine şöyle devam etti. “Büyükşehir ile ilçe belediyelerinin görev tanımları farklı.Altyapı ile ilgili çalışmalar Büyükşehir Belediyesine aittir.Daha çok metropoldeki belediyelerde kentsel dönüşüm,çevre düzeni,kültür ve sanat çalışmaları, temizlik gibi çalışmaları ilçe belediyeleri yapar. Gültepe ve Toros civarını geçtiğimiz günlerde dolaştık. Ben 20 yıl önce bu kentin en önemli kurumlarından bir tanesinde genel müdürdüm ve gördüm ki 20 yılda hiçbir şey yapılmamış.Yağmur sularının deşarjı ve diğer kanal sistemiyle alakalı İzsu'nun ciddi altyapı yatırımları var ama görsel hiçbir şey yok. Maalesef dün akşam Gültepe ile alakalı planlamalar Büyükşehir Belediyesi'nden reddedilmiş. Yapacağımız ilk şey; kentsel dönüşümle alakalı bilgimizi Narlıdere'de yaptığımız gibi, Konak'a taşımak.”

“Kentin o bölgesinde artık ekonomik ömürlerini tamamlamış konutlarda yaşayan, çevresel hiçbir düzeni olmayan, parkı olmayan, yaşam sadece konuta giriş çıkışa dönüşmüş yaşam biçimini değiştirmemiz gerekiyor. Yerinde dönüşüm yapacağız. Komşuları değişmeyecek, binaları değişecek.Kentin birçok bölgesinde böyle  ihtiyaçlar var. Yenidoğan, Gülçeşme ve Zeytinlik'de kentin değişimiyle alakalı bir sancı var. Bununla ilgili geçmişten gelen tecrübe ve vizyonumuzla elimizden geleni yapacağız.”


Konak için hazırladığı manifestodan bahseden Abdül Batur: “Partimizin hazırladığı manifesto bizim ana manifestomuzdur. Bizim hazırladığımız manifesto ile bazı maddelerin çakıştığını görüyorsunuz. Bizim Konak için hazırladğımız menifestomuz şu: Bir kere kentin belli standartlara bağlanması gerekiyor. Şehrin dokusuna zarar vermeyecek, mahalle kültürünü yaşatabilecek biçimde planlamız lazım. Artık Konak sınırları içinde, belli yüksek yapılan yapıların olduğu yerler hariç; silüeti bozacak yüksek yapıların yapılmaması gerektiğine dair belli radikal kararlar almamız lazım.30 kat bina yapılmasına gerek yok, kente bir bütün olarak bakmak lazım.Belli bölgelerde yüksek yapılar olmalı.
Basmane, Kadifekale, Agora üçgeni tarih fışkıran bir bölge.Özellikle Kemeraltı.Konak Belediyesi olarak; bu bölgelerdeki tarihi değerleri ortaya çıkaracak her türlü yapacağımız çalışmalar bizim boynumuzun borcudur.Tarihi öne çıkarırsak turizme katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

GÜLER YÜZLÜ BELEDİYECİLİK

“Çevre bilinci olan bir belediye olacağız.Çöp konteynırlarının yerin altına getirilmesi gibi planlamalarımız var. Belediye Başkanına ulaşılabilen,insana dokunan, güler yüzlü bir belediyecilik bizim için en önemlisi. Hemşehri dernekleri , sivil toplum örgütleri ve odalarımızın olduğu bir ilçe.Vatandaşımızın katılımının yanı sıra sivil toplum örgütlerimizin de kararlar sürecinde her türlü projede katkılarını bekleyeceğiz.Katılımcı kent, katılımcı belediyecilik anlayışını uygulamayı planlıyoruz. Hesap verebilir bir kent. Her türlü hesabımız şeffaf bir şekilde web sitemizden yayınlayacağız. Her şeyi vatandaşımız görebilecek. Şeffaf belediyecilik önemli.”

“Konak için en önemlisi, tarihi değerleri ortaya çıkarmak ve kentsel dönüşüm olacak. Narlıdere emlak piyasasının en yüksek rakamlarının olduğu bir çekim merkezi. Yerleşim yeri olarak  en çok talep edilen ilçelerden birisi. Konak'ın da buna ihtiyacı var.”


KONAK İZMİR'İN KALBİ

Son olarak Konak içİn projelerinden bahseden Abdül Batur sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde moda üssümüzü ziyaret ettim.Müthiş bir altyapı var. İzmir'in tanıtımı ile alakalı ciddi şikayetler var.Gelinlik fuarı yapılıyor biliyorsunuz ve ciddi bir katılımcı var. Dünyanın her noktasından modacılar ve ziyaretciler geliyor. Bu süreç içinde ulaşımın direk sağlanması, Avrupa ile direk uçuşların sağlanması ile ilgili istekler vardı. Bunun dışında otoparklar ve trafik problemi var. Okul bahçelerinin kullanılması, trafiğin düzenlenmesi, katlı ve prefabrik otoparlar yapılması gibi Büyükşehir Belediyesine bazı önerilerimiz olacak.Ne kadar yol ve otopark yaparsan yap piyasaya her gün yeni bir otomobil çıkıyor ama İzmir için tedbir almak zorundayız. Gelen turistlerin bu kenti yalnızca güneş ve deniz turizmi olarak görmemeleri konusunda projelerimiz var.
Çeperlerdeki ilçelerimizde oluşan ürünlerin tanzim satış şeklinde organik ve ekolojil satış yerleri kuracağız. Konak İzmir'in kalbi ve onu en iyi şekilde muhafaza etmemiz lazım. Bu yüzden Konak'ı birlikte yöneteceğiz.Atatürkçü düşünce ve duruşuyla CHP nin zafer dönemi olacak. 31 Mart'tan sonra da, el ele omuz omuza çalışacağız ve Konak'ı geliştirecek, daha güzel yerlere getireceğiz.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gökhan Özoğuz, orman yangınları açıklamasında Vizontele örneği veren Bekir Pakdemirli'ye tepki gösterdi
Gökhan Özoğuz, orman yangınları açıklamasında Vizontele...
Kamil Koç, Alman Flixmobiliy'e satılıyor
Kamil Koç, Alman Flixmobiliy'e satılıyor