CHP Nazilli Kadın Kollarından "8 Mart Dünya Kadınlar...

CHP Nazilli Kadın Kollarından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" açıklaması

08 Mart 2021 - 21:47

CHP Nazilli Kadın Kollarından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" açıklaması

CHP Nazilli Kadın Kolları Başkanı Gamze Arslan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları'nın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye'nin her yerinde eş zamanlı olmak üzere planladığı basın açıklamasının Nazilli ayağını CHP Nazilli Kadın Kolları Başkanı Gamze Arslan yaptı.


Belediye Meydanı’nda yapılan açıklamaya, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayaz, Kadın Kolları üyeleri,  ADD öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.Açıklamasına, 8 Mart'ın tarihçesine değinerek başlayan Arslan, kadınların tarih boyunca tüm toplumsal mücadelenin en ön saflarında yer aldığını belirtip, "Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır." diye konuştu.


Arslan, 8 Mart'ın dünya kadınlar günü olarak belirlendiği günden itibaren kadınların, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor. Bizim baharımız 8 martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar. Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Dünya ekonomik forumunun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43'e çıktı."İstihdamda tutunabilen kadınların çoğunun düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalıştığını dile getiren Arslan, "Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir. Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası veririz. Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun." ifadelerini kullandı.


Programda ADD Nazilli Şubesi Gençlik Kolları öğrencisi Buse Gülcan günün anlam ve önemine hitaben “Ben bir kadınım” şiirini okuyarak dinleyenleri duygulandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x