Çin’den İngiltere’ye Hong Kong’a karışma çağrısı

Çin'den İngiltere'ye Hong Kong'a karışma çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Hong Kong'un artık bir İngiliz sömürgesi olmadığını, İngiltere'nin Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi bırakması gerektiğini söyledi.

12 Ağustos 2019 - 09:05

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başyöneticisi Carrie Lam ile yaptığı telefon görüşmesinde Hong Kong’da yapılan son protestolara ilişkin bağımsız bir soruşturma başlatması çağırsında bulunduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ise Raab'ın açıklamasına tepki gösterdi.

 

"Özellikle belirtmek isterim ki bugün Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyetinin bir özel idari bölgesidir. Artık bir İngiliz sömürgesi değildir" ifadelerini kullanan Hua, İngiltere'nin, Hong Kong üzerinde egemenlik, siyaset ve denetim hakkı olmadığını ve bölgeye herhangi bir dış müdahaleye müsamaha gösterilemeyeceğini vurguladı.

 

Hong Kong polisi, suçluların Çin'e iadesini kolaylaştıran tasarıya karşı düzenlenen gösterilerde 9 Haziran'dan bu yana 82'si bugün olmak üzere 500'den fazla protestocunun gözaltına alındığını açıklamıştı. Gösterilerde polisin protestoculara karşı binden fazla göz yaşartıcı gaz ve çok sayıda plastik mermi kullanıldığı kaydedilmişti.

 

 

 

cnn

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir MHP'den Tire'ye çıkarma
İzmir MHP'den Tire'ye çıkarma
Kuşların doğurganlığına yeni tehdit: Mazot
Kuşların doğurganlığına yeni tehdit: Mazot