Çinliler Ve Danimarkalılar Tatları Farklı Algılıyor

Çinliler Ve Danimarkalılar Tatları Farklı Algılıyor

Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan iki yeni çalışma, yeni gerçekler ortaya çıkardı. Yapılan araştırma Danimarkalıların acı tatları ayırt etme konusunda Çinliler kadar iyi olmadığını gösteriyor. Araştırma bu durumun, Danimarkalı ve Çinli insanların dillerindeki anatomik farklılıklarla ilişkili olduğunu öne sürüyor...

08 Ocak 2021 - 16:31 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 17:16

Araştırmalar, acı tatları algılama konusunda kadınların genelde erkeklerden daha iyi olduğunu birkaç yıldır biliyordu. Şimdiyse Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bir insanın örneğin brokoli, Brüksel lahanası veya koyu çikolatada bulunan acı tada karşı hassasiyetinde etnisitenin de pay sahibi olabileceğini öne sürüyor. Test deneklerine acı bir bileşenin tattırıldığı iki çalışma, Danimarkalı ve Çinli insanların bu temel tadı farklı şekilde algıladığını gösteriyor. Sebebinin ise, bu iki grubun dil yüzeylerinde yer alan anatomik bir farklılıkla ilişkili olduğunu gösteriyor.


Kopenhag Üniversitesi Gıda Bilimleri Bölümü’nde çalışan profesör Wender Bredie: “Yaptığımız çalışmalar, Çinli deneklerin büyük çoğunluğunun Danimarkalı deneklere kıyasla acı tatlara karşı daha hassas olduğunu gösteriyor. Ayrıca, acı tat çıkıntısı ile papil olarak bilinen ve bir insanın dilinde bulunan küçük tümseklerin sayısı arasında da bir bağlantı olduğunu gördük.”dedi.

Kaynak: popular scıence,Kopenhag Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Kış Yüzünü Gösterdi!
İzmir'de Kış Yüzünü Gösterdi!
Fatih Altaylı'dan TRT'ye tepki : Bir spor spikerinin bu kadar büyük bir cehalete sahip olması kabul edilemez!
Fatih Altaylı'dan TRT'ye tepki : Bir spor spikerinin bu kadar...