Çocuk Vakalarda İkinci Dalga Artışı

Çocuk Vakalarda İkinci Dalga Artışı

Koronavirüs salgınındaki ikinci dalganın ardından çocukların hastalıktan etkilenme oranları arttı…

08 Ocak 2021 - 12:01 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 12:47

Sancaktepe Şehit Profesör Doktor İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Fatih Varol çocuk vakalardaki artışı değerlendirdi. Doktor Varol, ilk dalgadaki karantina önlemleri sırasında çocukların çok daha iyi korunduğunu, ikinci dalgada ise çocuklarda bu hastalıktan etkilenme oranlarında belirgin bir artış gözlemlediklerini belirtti.


Kovid-19 nedeniyle hastanede yatışı gereken çocuklarda erişkinlerden farklı olarak iki grup hasta olduğunu söyleyen Dr. Varol, “Birincisi, Kovid-19 enfeksiyonuna bağlı özellikle zatürrenin ön planda olduğu tablolar nedeniyle yatırdığımız hastalarımız. Bir de Kovid’den iyileştikten sonra gelişen, bağışıklık sisteminin aşırı yanıtıyla ortaya çıkan inflamatuar sendrom dediğimiz MiS-C tablosu yoğun bakım yatışı gerektirecek kadar ağır olabiliyor. Erişkinlerden farklı olarak ağır geçiren çocuklarda altta başka bir hastalık öyküsü de bulunmuyor.  Hiçbir yandaş hastalığı olmayan çocuklarda da bu iki durumu da yaşadık. O yüzden de çocukların hastalıktan korunmasına çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Çocuklarda erişkinlere göre hastalığın biraz daha hafif geçtiğine yönelik genel bir kanı var toplumda. Bu her zaman doğru olmayabiliyor. İki çocuğumuzu yoğun bakımda Kovid nedeniyle yaşam destek ünitesine bağlamak zorunda kaldık örneğin. Bu iki hastanın ikisinde herhangi başka bir hastalık yoktu” ifadelerini kullandı.

Yaptığı açıklamada pandemi  önlemlerinin diğer ağır enfeksiyonların önlenmesinde de etkin rol oynadığından  bahseden Dr. Varol, “Mevsimsel olarak Kovid-19, sadece Kovid vakaları açısından değil, diğer hasta popülasyonumuzu da etkiledi. Genellikle Eylül ayından itibaren başlayan diğer viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara bağlı ciddi yoğun bakım ihtiyacı gerektiren hastaların sayısında müthiş bir azalma oldu bu yıl. Kovid dışı solunum cihazı ihtiyacı olan ağır hastaların oranında da azalma oldu bu kış. Bunda da en büyük neden Kovid-19 için alınan tedbirlerin diğer enfeksiyonlara karşı da işe yaraması diyebiliriz.”dedi. Ancak buna ek olarak vaktinin büyük kısmını evde geçiren çocukların sıklıkla ev içi kazalara maruz kaldığını söyleyen Varol, ailelerin karantina döneminde çocukların ev içi güvenliğine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Kaynak: Sputnik

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem uzmanından İzmir’e korkutan uyarı!
Deprem uzmanından İzmir’e korkutan uyarı!
İzmir’de intihar! Evinde ölü bulundu
İzmir’de intihar! Evinde ölü bulundu