Çocuklar iyi değil! ‘Aşık olmaya cesaret etmek bile güç…’

Çocuklar iyi değil! ‘Aşık olmaya cesaret etmek bile güç…’

Sağlık açısından yarattığı yıkıcı etkinin yanı sıra pandemi ekonomik ve sosyal olarak da toplum üzerinde yoğun bir etki bırakıyor. ABD de yapılan bir araştırma sonucunda 18-29 yaş aralığında olup ebeveynlerinin yanında yaşayan gençlerin oranı yüzde 50 yi geçti....

20 Kasım 2020 - 10:34

Sağlık açısından yarattığı yıkıcı etkinin yanı sıra pandemi ekonomik ve sosyal olarak da toplum üzerinde yoğun bir etki bırakıyor. ABD de yapılan bir araştırma sonucunda 18-29 yaş aralığında olup ebeveynlerinin yanında yaşayan gençlerin oranı yüzde 50 yi geçti ve ülkede tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Ekonomik sıkıntılarla birlikte evden çalışma imkanı da gençlerin bazılarını bu tercihe itiyor. Ancak oranın bu denli yükselmesinde global çapta görülen ekonomik daralmanın da çok etkili olduğunun altı çiziliyor.

EKONOMİK OLARAK EN ÇOK GENÇLER ETKİLENDİ

Covid-19 u ekseriyetle daha hafif atlatan ve daha düşük risk grubunda olan 18-25 yaş arası gençler, pandeminin ekonomik etkisinden ise oldukça ağır bir şekilde etkilendi. OECD raporuna göre, pandemi sürecinde, 18-25 arası gençler, 26-64 yaş arası bireylere göre 2.5 kat daha fazla oranla işten çıkarılıyor. Ipsos un aralarında Türkiye nin de yer aldığı 27 ülkeden yaklaşık 20 bin katılımcıyla hazırladığı “What Worries the World” (Dünyayı Ne Endişelendiriyor?) çalışmasında da çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bu çalışmanın da ışığında gençlere kulak verdik. Beş gencimiz endişelerini, korkularını, kaygılarını ve ciddi rahatsızlıklarını samimiyetle Sözcü.com.tr ye anlattı.

21 yaşında bir radyo televizyon ve sinema öğrencisi olan Ecem Gelgeç, “Gelecek kaygısını çok fazla hissetmeye başladığım bir dönem. Çevremde birçok insanın mesleki açıdan sıkıntı yaşadığını görüyorum. Bu süreçte iş bulmak çok zor. Kaldı ki evden çalışmanın mümkün olmadığı sektörlerde -benim alanım da böyle olacak- çalışan insanlar bitik haldeydiler” dedi ve ekledi: “Evdeyken kendini geliştirmek için bolca vakti oluyor insanın evet ama o psikolojiyi artık yavaş yavaş kaybetmeye başlıyormuşum gibi hissediyorum. Böyle olduğunda da o bol vakti, hiçbir şey uğruna harcamış gibi hissetmekten öteye gidemiyor insan…”

ʻʻ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
RTÜK'e lisans başvurusu yapmamıştı! Dünyaca ünlü müzik platformuna erişim engeli
RTÜK'e lisans başvurusu yapmamıştı! Dünyaca ünlü müzik...
Okul öncesi eğitim kurumları kapandı mı, ne zaman kapanacak? Anaokulları, ana sınıflar, kreşler kapandı mı?
Okul öncesi eğitim kurumları kapandı mı, ne zaman kapanacak?...