Darbe yapacağımızı herkesten gizledik sen nasıl öğrendin?

Darbe yapacağımızı herkesten gizledik sen nasıl öğrendin?

Yaşar Okuyan, MHP’nin Genel Sekreter Yardımcısıydı. Genel Başkan Alparslan Türkeş’e en yakın isimlerden birisiydi. 12 Eylül 1980 darbesinde Türkeş’i sakladı, kendisi gizlendi. Teslim olduktan sonra idam talebiyle yargılandı. 3 yıl Dil Okulu ve Mamak Cezaevi’nde yattı. Aradan yıllar geçti. Anavatan Partisi’nde yeniden siyasete atıldı, bakan oldu. Darbenin lideri eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren’le yüzleşti. YILMAZ’IN EVİNDE […]

12 Eylül 2020 - 09:35

Yaşar Okuyan, MHP'nin Genel Sekreter Yardımcısıydı. Genel Başkan Alparslan Türkeş'e en yakın isimlerden birisiydi. 12 Eylül 1980 darbesinde Türkeş'i sakladı, kendisi gizlendi. Teslim olduktan sonra idam talebiyle yargılandı. 3 yıl Dil Okulu ve Mamak Cezaevi'nde yattı. Aradan yıllar geçti. Anavatan Partisi'nde yeniden siyasete atıldı, bakan oldu. Darbenin lideri eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le yüzleşti.

YILMAZ'IN EVİNDE DAVET

Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı görevinden sonra Marmaris'e yerleşmişti. Bir gezi sırasında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, Okuyan'la birlikte Marmaris'teydi. Yılmaz, Okuyan'ı da yanına alıp Evren'e gitmek istedi. Ancak, Yaşar Bey, "Gitmem" dedi… Aradan hayli zaman geçti. Bu kez Bodrum'da, Mesut Yılmaz, Evren'i davet etmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da sonunda yemeğe katıldı. O gün daha çok memleket meseleleri konuşuldu. O yemeğin üzerinden bir hafta geçmişti. Kenan Evren, Yaşar Okuyan'ı arattı.

"Okuyan, benim bahçıvanın Bağ-Kur'da emeklilik işi var" dedi. Okuyan, "Hay hay Sayın Cumhurbaşkanım. Özel kaleminiz gerekli bilgileri göndersin, hemen çözeriz" karşılığını verdi.  Ama, Evren, "İki gün sonra Ankara'ya geleceğini, makamında ziyaret edeceğini" söyledi. Saat belirlendi. Kenan Evren, bakanın odasında geldi. Hoş-beşten sonra, "Okuyan, merak ettiğim bazı şeyler var. Onları sana soracağım" dedi. İşte Kenan Evren ile Yaşar Okuyan arasında geçen konuşmalar:

Yaşar Okuyan, darbenin lideri Evren'le yüzleştiği anları, Saygı Öztürk'e anlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Simitçi gibi davranıp bayılma numarası yapan ve vatandaşlardan para alan kişiye para cezası kesildi
Simitçi gibi davranıp bayılma numarası yapan ve vatandaşlardan...
Bazı Gökçeada seferleri iptal edildi!
Bazı Gökçeada seferleri iptal edildi!