Datça’da aykırı yapılaşmaya tepkileri büyüyor

Datça’da aykırı yapılaşmaya tepkileri büyüyor

Muğla’nın Datça Yarımadasının beton yığını olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu sanatçıların ve sivil toplum örgütlerinin duyurmasından sonra tepkiler giderek büyüdü. İlk tepki ünlü tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü’den gelmiş ve Üzümcü konuyu 5,5 milyon takipçisine Twitter’den duyurmuştu. Datça Kent Konseyi de vatandaşların belediyeye dilekçe vermeye davet etmişti. Çeşitli kesimlerden tepkiler giderek artarken Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) […]

23 Eylül 2020 - 21:55

Muğla'nın Datça Yarımadasının beton yığını olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu sanatçıların ve sivil toplum örgütlerinin duyurmasından sonra tepkiler giderek büyüdü.

İlk tepki ünlü tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü'den gelmiş ve Üzümcü konuyu 5,5 milyon takipçisine Twitter'den duyurmuştu. Datça Kent Konseyi de vatandaşların belediyeye dilekçe vermeye davet etmişti.

Çeşitli kesimlerden tepkiler giderek artarken Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Datça Meclisi, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada "Hepimize ait ortak varlık olan doğaya el konulmasına, özel mülkiyet konusunun kar etme aracı haline getirilmesine ve kamu olarak haklarımızın, varlıklarımızın gasp edilmesine karşıyız" denildi.

“KÖYLE ALAKASI OLMAYAN SİTELER YAPILIYOR”

MUÇEP Datça Meclisi açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

* Datça'daki köylerin çevresini sıra sıra 35-40 metrekarelik köyle alakası olmayan, yüksek duvarlarla çevrili siteler içinde 1+1 konutlar kuşatmış durumda.

* Bu evleri alanlar daha çok dışarıdan gelenler, bu evlerde en çok 2-3 ay yaz tatilini geçirmek için geliyorlar. Bu yapılar yılın 9-10 ayı boş ve atıl bekliyor. Geleneksel köy dokusu bu 1+1'lerle birlikte hızla yok oluyor.

* Bu evler, Çevre Düzeni İmar Planı (ÇDP) mevzuatını bilerek ve  isteyerek yanlış yorumlayıp, arkasından dolaşarak, müteahhitlere daha çok kâr sağlamaya yarıyor. Hepimiz biliyoruz ki bu yalancı bir saadet zinciri, başlatıcıları da yap-satçılar.

FOTO: SÖZCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi