DENİZ PATLICANLARININ AVLANMASI YASAKLANSIN.

DENİZ PATLICANLARININ AVLANMASI YASAKLANSIN.

06 Kasım 2020 - 14:59

CHP’Lİ BÜLBÜL AYDIN’IN SORUNLARINI BAKAN’A ANLATTI

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında Bakan Bekir Pakdemirli’ye Türkiye Ziraat Odaları Birliği Aydın raporunu sundu. Bülbül, raporda Aydın'ın Nazilli ilçesinde son yıllarda kestane ağaçlarında görülen dal kanseri ve Ağaç Kızılkurdu hastalık ve zararlısının hızla yayılmakta olduğu ve ağaçlarda ciddi zararlar oluşturduğunun yer aldığını belirtti ve “Mücadele yöntemleriyle ilgili olarak Bakanlık ve üniversitelerin çiftçileri bilgilendirecek gerekli çalışmaları yapması gerekmektedir” dedi. 


TARIM ÜRÜNLERİ AĞIR METAL ALTINDA 

Bülbül, tarım ürünlerini olumsuz etkileyen bir başka unsurun JES’lerden olduğunu söyledi.  Bölgede bulunan jeotermal enerji santrallerinde kullanılan, içeriğinde ağır metal ve bor bulunan atık sularının Menderes Nehri'ni kirlettiğini, tarımsal sulamada kullanıldığında için toprak yapısını bozduğunu belirtti. Bülbül “Koruma önlemleri alınmadan ve denetimsiz bir biçimde sürdürülen JES enerji yatırımlarının tarım alanlarına olumsuz etkileri şu ana kadar göz ardı edildi. Bu durum tarım yapılacak alanların giderek daralmasına yol açıyor. Ayrıca jeotermal tesislerin buharları bölgede nem oranını artırmakta ve ürün kalitesinde bozulmalara neden olmakta. Bölgede kanser ve solunum yolu hastalıkları da giderek artmaktadır dedi.


DENİZ PATLICANLARININ AVLANMASI YASAKLANSIN 

Aydın’ın bir başka sorunu olan deniz patlıcanı avından da bahseden Bülbül, “Deniz ekosisteminde çok önemli görevleri vardır. Bir deniz patlıcanı 150 bin ton deniz kumunu temizleyebiliyor. Ancak deniz patlıcanı avı bu ekosistemi bozmaktadır. Bu nedenle deniz patlıcanına avlanma yasağının getirilmesi gerekmektedir ve kaçak avların caydırılması için cezalar arttırılmalıdır.  


ET VE SÜT KURUMU PİYASAYI DENGELEMELİ 

Yem fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle Aydın’da hayvancılığın da sürdürülebilir olmaktan çıktığını belirten Bülbül, bu nedenle yurttaşların hayvanlarını kesmek zorunda kaldıklarını söyledi. Bülbül, Et ve Süt Kurumunun devreye girerek piyasayı mutlaka dengelemesi gerektiğini belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.