Deprem kira yardımı için nereye başvurulur? Deprem kira yardımı...

Deprem kira yardımı için nereye başvurulur? Deprem kira yardımı ne zaman yatar? İzmir e devlet kira ve eşya yardımı başvurusu

Son Dakika Flaş Haberler - İzmir’de yaşanan depremin ardından Bakan Kurum depremzedelere eşya ve kira yardımı yapılacağını açıkladı. Peki ya deprem kira yardımı için nereye başvurulur? Deprem kira yardımı ne zaman yatar? İzmir deprem kira yardımı sorgulama detayları haberimizde.

02 Kasım 2020 - 19:10

  İzmir’de yaşanan 6,6'lık depremin ardından depremzedelerin yaraları sarılmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un yaptığı açıklamaya göre depremde hasar gören ve bunun sonucunda binasına giremeyecek olanlar, eşyasını evinden alamayacak olan tüm vatandaşlara kira ve eşya yardımı yapılacağını açıkladı. Peki eşya ve kira yardımı ödemesi ne kadar olacak? İzmir'de depremzedelere eşya ve kira yardımı ödemeleri ne zaman gerçekleştirilecek? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan ilişkin açıklama yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "TOKİ, kalıcı konutların yapımı için AFAD'la koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezerv alanlarda süreci başlattı. Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. Yıkılan veya yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalara ilişkin bütün vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacak" diye konuştu. E-Devlet kira ve eşya yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımı başvuruları birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet üzerinden yapılıyor. E-Devlet'in "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümünden başvuru işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaşların öncelikle T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Daha sonra açılan pencere üzerinden "Uygulamaya Git" sekmesine tıklayınız. Uygulamaya git kısmına tıkladıktan sonra "Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısı açılıyor. Bu ekran üzerinden istenilen bilgileri kontrol ediniz. Kira yardımı almak için gereken şartlar nelerdir? Kira yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler sonucunda kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ' na yapılmaktadır. Kira yardımı ve diğer yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları gerekmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Kira yardımlarından yararlanmak için aile büyüğünün başvurusu gerekmektedir.   İzmir depremi için ne kadar kira ve eşya yardımı yapılacak? Yıkılmış veya yıkılacak binada eşyalarını alamayan vatandaşlara 30 bin TL eşya yardımı yapılacak. Ev sahiplerine 13 bin lira, kiracılara da evlerinde oturamayacaklarsa 5 bin lira taşınma ve kira yardımı verilecek. Ödemelerin ne zaman gerçekleştirileceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
GÜÇ KAYNAĞIMIZ MÜCADELECİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.
TUTANAK KRİZİNİN PERDE ARKASI.