Dil yarası neden olur ve ne iyi gelir?

Dil yarası neden olur ve ne iyi gelir?

Dil üzerinde oluşan yaralar hayatınızı olumsuz etkileyebilir ve bu durum özellikle yemek yerken canınızı sıkabilir. Dilde oluşan yaraların nedenlerini öğrenerek buna nasıl bir çözüm bulacağınıza dair tüm detayları yazımızda sizlerle paylaştık!

17 Ekim 2020 - 09:02

Sindirimin ilk başladığı ana organlardan biri olan dil, konuşma biçiminden çıkarılan seslere kadar birçok işlev için kullanılır. Dilin bu denli önemli bir organ olması sebebiyle dil üzerinde çıkan yaralar yaşam kalitenizi düşürebilir. Özellikle dil üzerindeki yaranın neden oluştuğunu iyi bilirsenize daha sonrasında uygulanacak doğru adımlarla bu sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Unutmayın ki dil yarası ciddi rahatsızlıkların da habercisi olacağından ilk önce uzman bir hekimden yardım almayı denemelisiniz.

Hassas bir yapıya sahip olan dil yüzeyi, her daim nemli oluşu sebebiyle bakterilerin gelişmesi için uygun bir ortam oluşturur. Kimi zaman yanlış mekanik müdahaleler kimi zaman ise ağız içinde oluşan hastalıkların sonucu olan dil yarası, yaşam kalitesini düşürebilir. Dil üzerinde kendiliğinden oluşan yaralar görüldüğünde bu durumda ilk iş uzman bir hekime danışarak sorunun ne olduğunu anlamak olmalıdır. İç hastalıkları veya kulak burun boğaz sorunları da dil yarasının oluşmasında etkili faktörler olabilir. Yaş ya da cinsiyetle ilgili bir ayrım olmaksızın dil yarası herkeste görülebilir. Dil yüzeyi dil kazıma işleminin yoğun olarak yapılmasında dolayı zarar görebilir ve bu durumda da kanamalı dil yaraları oluşabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başakşehir'in konuğu PSG! Fransız ekibinde 5 eksik...
Başakşehir'in konuğu PSG! Fransız ekibinde 5 eksik...
Kısa çalışma ödeneğinin 2 ay uzatılması kararı Resmi Gazete’de
Kısa çalışma ödeneğinin 2 ay uzatılması kararı Resmi...