Dünyanın en büyük çipi tanıtıldı!

Dünyanın en büyük çipi tanıtıldı!

Kaliforniya’da kurulu işlemci üreticisi Cerebras Systems, yapay zeka işlemcisi olarak ürettiği The Wafer Scale Engine’ı tanıttı

20 Ağustos 2019 - 09:59

Dünyanın en büyük işlemcisi olan The Wafer Scale Engine, laptoplar veya masa üstü PC’ler gibi cihazlar için geliştirilen bir çip değil. İşlemci, yapay zeka işlemleri yapacak endüstriyel bilgisayarlara hayat vereceği için, boyutunun büyüklüğü dezavantaj değil, avantaj konumunda.

Dünyanın en büyük çipi tanıtıldı. Cerebras tarafından derin öğrenme hesaplamaları için geliştirilen çip, 1.2 trilyon transistör içeriyor. Kıyaslamak gerekirse bugün en iyisinden bir GPU tasarımında 21 milyar transistör var. Boyutunu anlamak için klavye ile yan yana görüntüsüne bakmak yeterli. 

TSMC tarafından 16nm üretim geometrisi ile bantlardan çıkartılıyor, 400.000 AI optimize çekirdeğe sahip, 18GB zar üstü bellek, 8 PByte/sn bellek bant genişliği ve 46,225mm2 zar alanına sahip.

Şirket işlemciyi şimdilik prototip olarak tanıttı. Ancak işbirliği yapmak isteyecek üreticilerle, farklı yapay zeka projeleri için işlemciyi üretmeye hazır olduklarının altını çiziyorlar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin Aydın’daki JES’lerin yarattığı tahribatı gündeme getirdi.
İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin Aydın’daki JES’lerin...
*KÜÇÜK YATIRIMCIYA BÜYÜK PROJELERE KATILMA İMKANI*.
*KÜÇÜK YATIRIMCIYA BÜYÜK PROJELERE KATILMA İMKANI*.