Dünyanın Gözü ABD Seçimlerinde

Dünyanın Gözü ABD Seçimlerinde

Çok sayıda ülke ABD Başkanlık seçimlerini yakından izliyor. Bunun nedeni, İngiliz Chatham House'a göre, son 4 yılın tüm dünyaya ABD’nin kararlarının ne kadar önemli bir etkisi olduğunu göstermiş olması

03 Kasım 2020 - 14:12

Çok sayıda ülke ABD Başkanlık seçimlerini yakından izliyor. Seçim Başkan Donald Trump’a ikinci kez Beyaz Saray’ın kapısını açacak mı? Yoksa seçimin kazananı Trump’ın Demokrat rakibi Joe Biden mı olacak? Çok sayıda dünya hükümeti bu soruların yanıtını bekliyor.

İngiliz dış politika araştırma merkezi Chatham House’a göre son dört yıl, tüm dünyaya ABD’nin kararlarının uluslararası siyasette ne kadar önemli bir etkisi olduğunu gösterdi.

Chatham House, “3 Kasım seçiminin galibi Amerika’nın diplomatik, ekonomik ve askeri kaynaklarının nasıl kullanıldığını belirleyecek ve özellikle ABD’nin varolan ortaklıklarla çokuluslu kurumlara bağlılığını şekillendirecek” değerlendirmesinde bulunuyor.

Başkanın kim olacağı müttefikleri kadar ABD’nin rakiplerini de etkileyecek. Ancak bazıları çok fazla değişim olmayacağı görüşünde.

Rusya kayıtsız mı?

Rus uzmanlar, kim kazanırsa kazansın Moskova-Washington ilişkilerinde çok az ilerleme beklediklerini söylüyor.

Merkezi Moskova’da bulunan araştırma merkezi Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi’nden Andrey Kortunov, “Putin ve çevresindekiler kendi dünya görüşleriyle uyumlu olduğu için Trump’ı daha fazla beğeniyor olabilir. Trump’ın çok uluslu kurumlarla ilgili şüpheci yaklaşımı ve diplomatik yollardan çok ikili ilişkiler üzerinden ilerleyen yaklaşımı bunda rol oynuyor,” diyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İçişleri Bakanlığından 81 il valiliğine Covid-19 Denetimleri genelgesi
İçişleri Bakanlığından 81 il valiliğine Covid-19 Denetimleri...
‘Asgari ücretliyim’ dedi, Maldivler’de fotoğrafları çıktı
‘Asgari ücretliyim’ dedi, Maldivler’de fotoğrafları çıktı