E Devlet ile HES Kodu nasıl alınır?

E Devlet ile HES Kodu nasıl alınır?

Sağlık Bakanlığı nın geliştirdiği Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması İOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlara yüklenerek ya da e-Devlet üzerinden rahatlıkla kullanılabiliyor. Uygulama ile çevredeki yoğunluk haritasına ulaşılabilirken, HES kodu oluşturularak da seyahatler daha güvenli hale getirilebiliyor. İşte HES kodu alma yöntemleri… HES KODU NEDİR? HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım […]

22 Eylül 2020 - 09:23

Sağlık Bakanlığı nın geliştirdiği Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması İOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlara yüklenerek ya da e-Devlet üzerinden rahatlıkla kullanılabiliyor. Uygulama ile çevredeki yoğunluk haritasına ulaşılabilirken, HES kodu oluşturularak da seyahatler daha güvenli hale getirilebiliyor. İşte HES kodu alma yöntemleri…

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır. Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR?

– HES uygulaması üzerinden "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

– HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI

İLGİLİ HABERİstanbul Valiliği duyurdu: Kamu kurumlarına HES kodu ile girilecek

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi