En Tehlikeli 100 Canlı’dan Biri Eskişehir’de Görüldü!

En Tehlikeli 100 Canlı'dan Biri Eskişehir'de Görüldü!

Eskişehir'deki bir akarsuda Yürüyen Kedi Balığı ve Vatoz görüldü. Prof. Dr. Emiroğlu, istilacı balıkların başka hayvanlara ve suya çok ciddi zararlar verdiğini söyledi.

21 Aralık 2020 - 13:55 - Güncelleme: 21 Aralık 2020 - 14:36

İnönü ilçesinde ki akarsulardan Sarısu'da görülen iki balık türü bilim insanlarını korkuttu. Uzmanlar görülen balık türlerinden ilkinin Clarias batrachus (Yürüyen Kedi Balığı) olduğunu söylüyor. Bu balığın dünyada en tehlikeli 100 ekolojik canlıdan biri olduğu biliniyor. Prof. Dr. Emiroğlu ve ekibi bu türün Endonezya'dan geldiğini tespit ettiler.


Prof. Dr. Emiroğlu Yürüyen Kedi Balığı ve Vatozun  başka hayvanlara ve suya çok ciddi zararlar verdiğini söyledi. Yürüyen Kedi Balığı'nın dünyadaki en tehlikeli 100 ekolojik canlıdan biri olduğunu söyleyen Emiroğlu "Karada da yürüyebiliyorlar, sularımızdan uzak tutmalıyız" dedi.


HEMEN UYUM SAĞLADILAR

Balık, suyun sıcak olması nedeniyle kısa sürede uyum sağlayarak çoğalmaya başladı. Bu balık türü ayrıca suların yok olmasına neden olurken, karada da yürüyebilmeleri ile tanınıyor.  Suda bulunan diğer balık türü ise Amazon'dan getirildiği tahmin edilen aynı zamanda akvaryumlarda da yaşayan Vatoz türü. Bu tür ise sudan çıkarıldığı an çok uzun süre hareketsiz kalıyor. Uzun süre sonra yeniden suya konulduğunda ise canlanıyor. Bu balıklar da suların kalitesini düşürüyor. Bundan dolayı ise yerli balık türleri olumsuz etkileniyor.


"Akvaryum için getirilen balıkları, hangi şartlarda olursa olsun doğal sularımıza bırakmamamız gerekiyor. Yabancı türlerin ülkemize girişini engellemeliyiz."

Suda görülen Vatoz türü hakkında da konuşan Prof.Dr.Özgür Emiroğlu ,balık hakkında şunları söyledi:

"Buradaki bir diğer balık türü ise Vatoz balıklarıdır. Bunlar da amazon kaynaklı bir balık olarak karşımıza çıkıyor. Akvaryum için getirilen bu balık da sulara bırakılmış. Burada ciddi bir popülasyon oluşturmuşlar. 2015 yılından beri bu iki türün de burada yaşadığını biliyoruz. Çok ciddi miktarda çoğaldıklarını görüyoruz. Bu balıklar çok üzün süre hareketsiz suyun dışında kalabiliyorlar. Ciddi miktarda organik madde tüketip daha sonra da üretiyorlar. Suların kalitesini ve kullanılabilirliğini etkiliyorlar. Biyoçeşitlilik üzerinde olumsuz etki gösteriyorlar. Akvaryum için getirilen balıkları, hangi şartlarda olursa olsun doğal sularımıza bırakmamamız gerekiyor. Yabancı türlerin ülkemize girişini engellemeliyiz."
Kaynak: haberler.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem uzmanından İzmir’e korkutan uyarı!
Deprem uzmanından İzmir’e korkutan uyarı!
İzmir’de intihar! Evinde ölü bulundu
İzmir’de intihar! Evinde ölü bulundu