Ergenekon hakimine FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis

Ergenekon hakimine FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen duruşmada tutuklu sanık Hüsnü Çalmuk ve taraf avukatları hazır bulundu.

17 Ekim 2020 - 08:11

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen duruşmada tutuklu sanık Hüsnü Çalmuk ve taraf avukatları hazır bulundu.

Bir önceki celsede mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Hüsnü Çalmuk'un FETÖ örgütünde en mahrem kabul edilen özel yetkili mahkemelere hakim olarak yerleştirildiğini aktarmış ve Çalmuk un kendi iradesini terk etmek suretiyle üzerine atılı 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçunu işlediği belirtilmişti. Bu celse de mütalaasını tekrarlayan savcı, Çalmuk un FETÖ üyeliğinden 15 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

"BENİ FETÖ'CÜLER ATAMADI"

Duruşmada savunma yapan Hüsnü Çalmuk; "Ergenekon davası için deniyor ki 'cemaat için bu kadar önemli bir davada hakimlik yapmış birinin, FETÖ cü olmaması mümkün değil . Bu 'Bizden değilse onlardandır anlayışıdır. Beni FETÖ cüler atamadı" dedi.

“HSK RAPORU HATALI”

Hakkında hazırlanan iddianamede suç unsuru oluşturacak bir delil bulunmadığını savunan Çalmuk, "Müfettiş de 'suçu oluşturacak bir unsur yok' dedi. Ankara cumhuriyet başsavcılığı talimat verdiği için bu dava açıldı. Bir HSK üyesi, 'Bu adam hakimlik yaptı, bu adamı tanıyoruz, hakkında bir şeyler biliyoruz diyor. Bu tamamen şahsımla ilgilidir" ifadelerini kullandı.

Çalmuk, "Sicil notum meslekten alınmama neden oldu. FETÖ cüler benim sicil notumu vermiş ama onlar beni notlamadan önce benim sicil notum daha yüksekti. Buna bakıldığında aslında onlardan olmadığımın delilidir" dedi.

10 YIL HAPİS

Son savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Çalmuk un "FETÖ silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. /Can Öztürk

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MUĞLA İYİ PARTİ VE CHP CUMHURİYET BAYRAMINI BİRLİKTE KUTLAYACAK
MUĞLA İYİ PARTİ VE CHP CUMHURİYET BAYRAMINI BİRLİKTE...
Şampiyonlar Ligi'nde ilk hafta maçları tamamlandı
Şampiyonlar Ligi'nde ilk hafta maçları tamamlandı