Fuar Kültürpark planı onay bekliyor

Fuar Kültürpark planı onay bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültürpark'ı geleceğe taşıyacak planı Büyükşehir Meclis onayına sundu

19 Aralık 2020 - 17:12 - Güncelleme: 19 Aralık 2020 - 17:32

İzmir'in sembol noktalarından Fuar'da bulunan Kültürpark için  yenileme planı hazırlandı.  Koruma Amaçlı İmar Plan'ı adıyla hazırlanan proje Büyükşehir Belediye Meclisi'nden onay bekliyor

Parkın yeşil alanlarının genişletilmesini öngören plan kapsamında Kültürpark’ın Ekosistem Koruma Planın da hazır olduğu belirtildi. Başkan Tunç Soyer hazırlanan planla ilgili “Ortak akılla Kültürpark’ın ‘Anayasası’nı hazırladık. Belediye Meclisimiz ve ilgili kurullar onayladığında İzmir’in gözbebeği artık kişisel ve dönemsel kararlardan etkilenmeyecek” şeklinde konuştu.


İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme alınan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı, onaylandığı takdirde kentin bu önemli simgesini tarihsel fonksiyonlarını koruyan ve daha fazla yeşil alan barındıran bir vizyonla geleceğe taşıyacak. 
İlgili meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının görüş ve taleplerinin dikkate alındığı Koruma Amaçlı İmar Planı’na göre Kültürpark’ta yeşil alan kullanımının yanı sıra kültür, sanat, spor, dinlence, eğlence, sosyal tesis, Enternasyonal Fuar sergileme alanı fonksiyonları yer alacak.
Kültürpark’ın tarihi kapıları, Ada ve Göl gazinoları ile Pakistan Pavyonu olarak bilinen tescilli yapılar ile korunması önerilen yapılar hariç olmak üzere yıkılıp yeniden yapılacaklar için emsal değeri yüzde 5’i geçemeyecek.

Kaynak: yenibakış

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Beyaza Büründü
İzmir Beyaza Büründü
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için vizyonu, hedefleri, projesi olan tek parti biziz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için...