GAZETECİLER CEZAEVİYLE TEHDİT EDİLİYOR.

GAZETECİLER CEZAEVİYLE TEHDİT EDİLİYOR.

10 Ocak 2021 - 13:38

GAZETECİLER CEZAEVİYLE TEHDİT EDİLİYOR


CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül 10 Ocak Gazeteciler Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. 

Basının özgürce hareket edemediği ve halkın haber alma hakkının yerine getirilemediği bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini belirten Bülbül açıklamasında şunları kaydetti: 

AKP İktidarı Ülkemizi Geriye Götürüyor

"Her yıl 10 Ocak, çalışan gazeteciler günü olarak kutlanıyor. Ancak ülkemizde binlerce işsiz basın emekçisi varken bu günü kutlamak mümkün değil. Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti AKP tarafından gasp edirken, doğru ve tarafsız haber yapan gazeteciler ise cezaevi ile adeta tehdit ediliyor. İfade özgürlüklerini yerine getiren, yurttaşın haber alma hakkını sağlayan gazetecilere yıldırma politikası uygulanıyor, ceza davaları açılıyor. 

Bu nedenle Türkiye basın özgürlüğü açısından 2020 yılı endeksinde Türkiye 154. ülke. 

Bu engeller yüzünden işsizlikle karşı karşıya kalan gazetecilerin sayısı da giderek artmakta. Kayıtlı istihdam oranı %16,94 azalmış. TÜİK verilerine göre bile gazetecilik bölümü mezunları, sosyal hizmet mezunlarının hemen ardından en yüksek işsizliğe sahip kesim. 

Ancak bu devran böyle devam etmeyecek. Gazetecilerin haklarına kavuşacağı, gazetecilerin özgür olacağı ve dolayısıyla toplumun da özgürleşeceği günler CHP iktidarı ile gelecektir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Tabip Odası’ndan Koronavirüs açıklaması!
İzmir Tabip Odası’ndan Koronavirüs açıklaması!
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti