Gaziemir’deki kurşun atıkları 13 yıldır temizlenmeyi bekliyor,...

Gaziemir'deki kurşun atıkları 13 yıldır temizlenmeyi bekliyor, mahalle halkı tepkili

İzmir'in Gaziemir ilçesinde eski kurşun fabrikasına ait arazideki atık alanı 13 yıldır temizlenmeyi bekliyor. Mahalle sakinleri, atık alanı nedeniyle komşularının kanser nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini vurgulayarak, alanın bir an önce temizlenmesini istediler...

10 Şubat 2021 - 11:33

İzmir'in Gaziemir ilçesinde eski kurşun fabrikasına ait arazideki atık alanı 13 yıldır temizlenmeyi bekliyor. Mahalle sakinleri, atık alanı nedeniyle komşularının kanser nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini vurgulayarak, alanın bir an önce temizlenmesini istediler.

 

Gaziemir'de nükleer atık alanına yurttaşlar tepkili. HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, bölgede yaşayan yurttaşlarla görüşerek sorunlarını dinledi. Atık tesisinin sahibinin bölgeye çok yakın bir alanda engelli bakım merkezi yaptığını söyleyen bir kadın, “Benim kardeşim orada barınıyor, ama barınmasın. Burada öldürüyor, zehirliyor. Oraya gidiyor, bir mekan yapıyor. Dört duvar insanı kurtarmıyor ki! Oranın yemeğini büyükşehir belediyesi, servisini Gaziemir Belediyesi karşılıyor. Zengin ya, zenginin gemisi suda da karada da yürüyor. Bizim gemimiz suda bile gidemiyor” diyerek tesisin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 

Konuyu farklı bakanlara yönelttiği soru önergeleriyle takip ettiğini belirten Çepni, “Geçiştirme cevap verdiler. Birisi birinin üzerine atıyor. ‘Kaldırmak onun görevi, bunun görevi’ diyerek kaldırmadılar. Biz bundan sonra da bunu daha çok gündeme getireceğiz. Ben de tekrar tekrar buraya geleceğim. Emin olun ki bu zehir mekanının kaldırılması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

 

Daha önce alanda eylem yapan çevrecilere Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da katılarak destek vermişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x