Geleceğin bilim insanı Aydın’lı gençten gurur veren başarı

Geleceğin bilim insanı Aydın'lı gençten gurur veren başarı

Aydın'ın Didim'de yaşayan, kimya konulu çeşitli şampiyonalarda madalya kazanmam başarısı gösteren lise öğrencisi Deniz Güner, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne (MİT) kabul edildi.

05 Ocak 2021 - 14:19

Didim'de yaşayan Erkan ve Tatyana Güner çiftinin oğlu Deniz Güner, küçük yaşlarda doktor dedesininin çalışmalarından etkilenerek Kimya ile ilgilenmeye başladı. Uzun yıllardır Kimya'yla ilgilenen 12. sınıf öğrencisi genç Deniz, ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne (MIT) kabul edilerek emeklerinin karşılığını almayı başardı. 

Bilimsel alanda en iyiler arasında yer alan MIT'e seçilmeyi başaran Aydın'lı lise öğrencisinin bu alanda yaptığı ve katıldığı çalışmalarsa şu şekilde:

Çok büyük bir başarıya imza atan Güner'in kimya tutkusu, İzmir Fen Lisesi'nde daha da arttı. Güner, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK), 'Uluslararası Bilim Olimpiyatları' için hazırladığı öğrenciler arasına girdi. 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye'de yapılan olimpiyatlarda 'bronz' ve 'altın' madalya kazandı. Güner, 2019'da Rusya'da düzenlenen Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatı'nda ise milli takıma seçildi. Aynı yıl, Paris'te düzenlenen 51'inci Uluslararası Kimya Olimpiyatı'nda 'bronz' madalya aldı. Genç kimyacı, bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde ve TÜBİTAK'ın organizasyonunda çevrimiçi gerçekleştirilen 52'nci Uluslararası Kimya Olimpiyatı'nda (IChO 2020) 'altın' madalyayı hak etti. Deniz Güner, son olarak temmuz ayında çevrimiçi yapılan 54'üncü Uluslararası Mendeleyev Olimpiyatları'ndan 'gümüş' madalyayla döndü. 


MIT'e yaptığı başvuru sürecinde yaşadıklarına değinen Güner, "Kabul edilmem biraz zordu, beklentim düşüktü. Ama kabul edildim. Şaşırdım ama çok mutluyum. Çok heyecanlıyım orası farklı bir dünya. Orada öğrendiklerimi Türkiye'nin bilimini tekniğini geliştirmek için kullanmak istiyorum. Eğitim 2021 yılında devam etmezse, kampüse davet ederlerse, ağustos ayında gideceğim. İleride mesleğimi akademide devam ettirmek istiyorum. Kimya üzerine profesör olmak istiyorum" ifadeleriyle heyecanını dile getirdi.

Kaynak: aydındenge.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için vizyonu, hedefleri, projesi olan tek parti biziz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için...
İzmir Beyaza Büründü
İzmir Beyaza Büründü