Genital uçuğa dikkat! Seks sırasında hızla yayılabilir,...

Genital uçuğa dikkat! Seks sırasında hızla yayılabilir, prezervatif kullanmak işe yarayabilir ama...

Genital herpes, herpes simpleks virüsünün neden olduğu yaygın bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel temas, virüsün yayılmasının birincil yoludur. İlk enfeksiyondan sonra virüs vücudunuzda uykuda kalır ve yılda birkaç kez yeniden aktive olabilir. Genital uçuk, genital bölgenizde ağrı, kaşıntı ve yaralara neden olabilir. Peki kuru ortamda 72, klozet çevresinde 2-3 saat yaşayabilen bu virüs nasıl bulaşıyor, tedavisi nasıl yapılıyor?

25 Şubat 2021 - 10:06

Genital herpes, cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. Enfekte bir kişinin genital derisinde (vajina, penis veya testisler) veya anüste kabarcıklara neden olabilir.

Genital herpes, Herpes Simpleks Virüsünden (ağızda uçuklara neden olan aynı virüs) kaynaklanır.

Semptomlar, genital deride görülmeleri dışında ağızdaki uçuklara benzer. Virüsün partnerinize yayılmasını önlemek için, seks yapmadan önce kabarcıkların ve yaraların iyileşmesini bekleyin. Prezervatif kullanmak bir miktar koruma sağlasa da virüs, prezervatifin kapatmadığı herhangi bir bölgeye bulaşabilir.

GENİTAL UÇUK NASIL BULAŞIR?

Uçuk hastalığı (Herpes Simplex), genital yolla da bulaşabilen bir DNA virüsüdür. Herpes Simplex 1 ve Herpes Simplex 2 olarak iki tür bulunmaktadır.

Herpes Simplex 1'in bulunduğu yer genellikle oral bölgelerde, Herpes Simplex 2 ise genital bölgede bulunmaktadır.

Herpes Simplex 1 virüsü oral seks ile genital bölgeye bulaşabilir. Buna karşılık Herpes Simplex 2 virüsü ise, normal cinsel ilişkiyle bulaşabilen bir virüs tipidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x