’Güvensiz maske’ üreten 43 markaya ceza kesildi!

'Güvensiz maske' üreten 43 markaya ceza kesildi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, standartlara uymayan 17 maske markası için önleyici tedbir aldıklarını, 43 marka için de idari süreç başlatıldığını bildirdi.

06 Ocak 2021 - 17:00 - Güncelleme: 06 Ocak 2021 - 17:28

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, pandemi döneminde güvensiz maske üreten firmalara yönelik idari para cezası uyguladıklarını söyledi.


Yazılı açıklama yapan Selçuk, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün maske gibi bireysel koruyucu ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerine devam edildiğini belirterek, 17 marka maske için önleyici tedbir aldıklarını, 43 marka için de idari süreç başlattıklarını bildirdi.

Bu ürünlerle ilgili gerekli görülmesi halinde piyasa da satışının yasaklanması ve bertaraf edilmesi gibi işlemler uygulanacağını dile getiren Selçuk, "Ayrıca 14 marka için de test işlemlerimiz devam ediyor. Sürecin tamamlanmasının ardından güvensiz ürünler, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) sistemine dahil edilecek. Kimsenin vatandaşlarımızın sağlığı ile oynamasına fırsat vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu konuda kontrollerin devam edeceğini belirten Selçuk, "Covid-19 pandemisi sürecinde özellikle sağlık çalışanlarının kullandığı kişisel koruyucularla ilgili Devlet Malzeme Ofisi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Bakanlığımızın koordinasyonu ile 200’den fazla marka ve model kişisel koruyucu donanım, onaylanmış kuruluşlarda test ediliyor. Böylece sağlık çalışanlarına güvenli ürün tedariki sağlanmasında katkı sağlıyoruz" dedi. 
Kaynak: t24

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti
MARMARİS’TEN ANKARA’YA SİYASET ÜSTÜ BİRLİK
MARMARİS’TEN ANKARA’YA SİYASET ÜSTÜ BİRLİK