Hakurk ile Kandil bağı kesilecek

Hakurk ile Kandil bağı kesilecek

Türk Silahlı Kuvvetleri 27 Mayıs’ta Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik bir operasyon başlattı. ‘Pençe harekâtının önemi nedir, Hakurk’un temizlenmesi PKK’ya nasıl bir darbe vurur, harekât aynı zamanda ABD’nin İran planına vurulan bir darbe mi?

10 Haziran 2019 - 10:01

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’e göre Türkiye, bu operasyonla askeri olarak ulaştığı gücü gösterdi ve PKK ya da başkasının İran, Irak ve kendi sınırında başka bir ülke lehine hareket etmesinin önünü kesti.

ÖNÜMÜZÜ GÖRMEMİZİN ÇOK ZOR OLDUĞU BİR YER

- Hakurk, PKK için neden stratejik önemde?

Hakurk, Türkiye’deki eylemlerin başladığı yer. Kandil ve diğer yerlerde eğitilen teröristler, Türkiye sınırlarında eylem yapmak için son talimatlarını Hakurk’ta alırlar. Planlarını yapar, oradan iki yolla Türkiye’ye girerler. Hem Şemdinli hem de Yüksekova bölgesine hâkim olurlar. Sarp bir arazisi vardır. Hudut, dağlık bölgeden geçirilmiştir, önümüzü görmemizin zor olduğu bir yerdir. Ancak karşıdan gelenler çok rahatlıkla bizi görürler. Orası bir ana merkez ve maalesef tabiatla uğraşmak çok zor. Hakurk’tan Türkiye’ye doğru geldiğinizde üç önemli yer var: Mezargediği, Balkayalar ve Çarçella bölgeleri. Orası bir kale gibidir, Hakurk’tan geçebilirseniz orada bir tutunma sağlarsınız. Teröristler yıllardır bunu yapmaya çalıştılar. 1991-1993 yılları arasında biraz başarılı da oldular. Sonra TSK orayı temizledi.

- Yıllarca operasyonlar yapılmasına rağmen örgüt bu bölgede barınmaktan vazgeçmiyor...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLK GÖREV YERİNE 3O YIL SONRA KAYMAKAM OLARAK DÖNDÜ
İLK GÖREV YERİNE 3O YIL SONRA KAYMAKAM OLARAK DÖNDÜ
 'Çok Gezenti' İzmir'de..
'Çok Gezenti' İzmir'de..