Hayvanlar Cinsiyet Değiştirebiliyor Mu?

Hayvanlar Cinsiyet Değiştirebiliyor Mu?

Melbourne Akvaryumu'nda bir zamanlar bir erkek ve iki dişi Boyd's orman ejderhası (Lophosaurus boydii) bulunuyordu. Erkek ejderhanın ölümünden kısa bir süre sonra, bakıcıları dişilerden birinde sıra dışı değişimler meydana geldi. Dikkatle yapılan gözlemlerden sonra yetişkin sürüngenlerde daha önce görülmemiş bir olay gerçekleşti ve dişinin cinsiyet değiştirdiği görüldü.

12 Ocak 2021 - 17:02 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 10:11

Boyd's orman ejderhaları, Queensland'in kuzeyindeki yağmur ormanlarında yaşayan küçük ağaç kertenkeleleri olarak tanımlanıyor. Cinsiyet değiştiren ejderha daha önce erkek ile çiftleşmiş ve ve yumurta bırakmıştı, yani cinsiyetinden şüphe yoktu. Ancak artık yumurta üretmeyi bırakmış ve organlarıyla beraber tamamen erkek karakterine büründü. 

Bakıcı Tom Fair : "Bizim için değişikliğe işaret eden ilk şey, ikisinin anlaşmaya başlaması, tankın iki farklı ucunda durarak birbirlerine bakmaktansa aynı dalda oturmaları oldu. "dedi.

Bu durum, erkeğin ölümünden veya aynı zamanda yapılan yeni ortama geçişten kaynaklı olabilirdi. Ancak bakıcılar daha sonra dominant ejderhanın tekrar büyümeye başladığını gördüler. Daha önce yaklaşık 100 gram ağırlığına ulaşmış olan dişi, türü için tipik boyutlardaydı. Ayrıca başının üzerindeki ibik de kalınlaşmaya başladı ve bu kalınlık, bu hayvan türü için cinsiyetler arasındaki görülebilir en önemli farkı temsil etmekte.

Bu süreç yavaş gerçekleşti ancak isimsiz ejderha artık tipik bir erkek ağırlığı olan 160 grama ulaşmış durumda.. Bir ultrason incelemesi yapılarak üreme organları kontrol edildi ve ejderhanın yeni cinsiyeti tamamen doğrulandı.


Fair, "bunun Boyd's orman ejderhaları için bir ilk olduğunu düşünüyorduk. Genel olarak sürüngenler için ilk olmasını beklemiyorduk" diyor. Fair'in belirttiğine göre daha önce bazı sakallı ejderhaların yumurtada cinsiyet değiştirildiği gözlemlenmiş olsa da, yetişkin bir sürüngende şimdiye kadar bu tür bir değişim gözlemlenmiş değil.

Kaynak: cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti
İzmir'de yangın! 27 yaşındaki genç kadın hayatını kaybetti
MARMARİS’TEN ANKARA’YA SİYASET ÜSTÜ BİRLİK
MARMARİS’TEN ANKARA’YA SİYASET ÜSTÜ BİRLİK