İHA’lar Fırat’ın doğusuna geçti...

İHA’lar Fırat’ın doğusuna geçti...

Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunda ‘güvenli bölge’ kurulması için mutabakata varılmasından tam bir hafta sonra Türkiye’ye ait insansız hava araçları () hattın Suriye tarafında uçmaya başladı.

15 Ağustos 2019 - 10:14

Savunma Bakanlığı’nın dün resmi Twitter hesabından ABD ile yürütülen müşterek harekât merkezi kurma çalışmalarıyla ilgili yapılan açıklamada, “Bölgede insansız hava araçlarımız  görev icra etmeye başlamıştır” denildi. Bir askeri yetkili, “Bölge ile sınırın Suriye tarafı yani Fırat’ın doğusu mu kastediliyor” sorusuna, “Açıklama gayet net. Güvenli bölgenin nerede kurulacağı belli. Başka bölgeyi kastetme durumu yok” yanıtını verdi.

Türk ’ları daha önce söz konusu hattın Türkiye tarafı ile Suriye’de Rusya’nın izniyle kimi zaman İdlib’in yanı sıra TSK’nın denetiminde olan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekât bölgelerinde uçuyordu. Böylece Türk ’ları ilk kez Fırat’ın doğusunda Suriye tarafında da uçuş yapmaya başlamış oldu. ’lar bölgede çoğunlukla Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Batman’dan havalanıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
537 bin yavru denizle buluştu
537 bin yavru denizle buluştu
Birlikte Olunca Her Şey Yolunda.
Birlikte Olunca Her Şey Yolunda.