İnsan hayatı, daire fiyatı ile ölçülemeyecek kadar değerli

İnsan hayatı, daire fiyatı ile ölçülemeyecek kadar değerli

Marmara depreminden beri 21 yıldır büyük depremi bekleyen mega kent İstanbul’da vatandaşların yaşadığı binaları depreme hazırlama çalışmaları ağır aksak ilerliyor. Kamu binaları, okullar ve hastaneleri güçlendirmek için bir dizi çalışma yapıldı ancak vatandaşların yaşadığı binalar ....

07 Kasım 2020 - 08:44

Marmara depreminden beri 21 yıldır büyük depremi bekleyen mega kent İstanbul'da vatandaşların yaşadığı binaları depreme hazırlama çalışmaları ağır aksak ilerliyor. Kamu binaları, okullar ve hastaneleri güçlendirmek için bir dizi çalışma yapıldı ancak vatandaşların yaşadığı binalar İstanbulluların inisiyatifine bırakıldı. Riskli ilçelerden Silivri ve Maltepe'nin belediye başkanları sahada karşı karşıya kaldıkları durumu SÖZCÜ'ye anlattı.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz bugüne kadar vatandaşların müracaatlarına bağlı olarak 260 "riskli yapı" dosyası bulunduğunu belirterek bunların 226 adedinin yıkıldığını, 34'ü ile ilgili işlemlerin de devam ettiğini söyledi.

Yılmaz şunları söyledi: "Belediyeler bütçe yetersizlikleri nedeniyle hayata geçirecekleri plan ve projeleri yapamıyor. Belediyelere daha fazla destek olunmalı. Eski ve riskli olan binalar bir an önce dönüşüme girmeli. Yoksa bu evler tabut olmaya ve acılar yaşatmaya devam edecektir. Günü kurtarayım derken oturdukları evler tabutlukları olacağı gibi onlar yüzünden masum kişilerin canlarına da sebebiyet vereceklerdir. Metrekare hesabı yapmadan, daire fiyatı hesabı yapmadan, insan hayatının daire fiyatı ve arsa fiyatı ile ölçülemeyecek kadar değerli olduğundan hareketle, hep beraber el ele verip kentsel dönüşümü başarmamız gerekiyor."

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI
MARMARİS TİCARET ODASI’NDAN HÜKÜMETE ACİL DESTEK ÇAĞRISI
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike! Gün geçtikçe düşüyor
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike! Gün geçtikçe düşüyor