Irak’ta başbakandan istifa kararı

Irak’ta başbakandan istifa kararı

IRAK’ta Şii nüfusun yoğun olarak yaşadığı vilayetlerde geçen ayın başında bu yana süren protestolarda can kaybı 400’ü aşarken, protestoların hedefindeki Başbakan Adil Abdulmehdi dün istifa kararı aldı.

30 Kasım 2019 - 10:08

Irak Başbakanı, Meclis’in seçeneklerini değerlendirmesi için bu kararı aldığını açıkladı. Abdulmehdi’nin açıklaması, Irak’taki Şiilerin dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani’nin milletvekillerinden Bağdat yönetimine desteği çekmelerini istemesini izledi.

Nasiriye ve Necef’teki can kayıplarının ardından dün Sistani, göstericilere şiddet kullanılmasını kınadı ve milletvekillerinden de Başbakan Abdulmehdi hükümetine desteği çekmelerini istedi. Sistani, mesajında, “Ülkenin içinden geçtiği bu son iki ay içinde yaşananlar karşısında hükümet yetkilileri çözüm sunmaktan aciz kaldı ve sorumluluklarını yerine getirmedi. Meclis, genel seçimlerle seçenekleri gözden geçirmeli ve daha şeffaf, özgür bir seçim için ihtiyaç duyulan seçim yasasının çıkarılması konusunda hızlı davranmalı” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAROLAR BÖLÜNÜRSE VATANDAŞ HAKKINI ARAYAMAZ!
BAROLAR BÖLÜNÜRSE VATANDAŞ HAKKINI ARAYAMAZ!
Bakan Koca, koronavirüste son durumu paylaştı!
Bakan Koca, koronavirüste son durumu paylaştı!