İYİ Parti Nazilli İlçe Kadın Kollarından 8 Mart Dünya...

İYİ Parti Nazilli İlçe Kadın Kollarından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

08 Mart 2021 - 21:42

İYİ Parti Nazilli İlçe Kadın Kollarından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

İYİ Parti Nazilli Teşkilatı Kadın Politikaları Başkanı Gonca Türk Yelkovan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

İYİ Parti Nazilli İlçe Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Belediye Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu.


İYİ Parti Nazilli Teşkilatı Kadın Politikaları Başkanı Gonca Türk Yelkovan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerini alıntılayarak konuşmasına başladı:

“Atatürk diyor ki,  “Bir topluluk bir ulus erkek ve kadın olmak üzere 2 ayrı cins insandan oluşur.  Ulusun bir bölümünü geliştirip diğer bölümünü geliştirmeden toplumun tümünün gelişmesi olanaksızdır. Bir toplumun yarısı topraklara zincirle bağlı kaldıkça diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün müdür?Yelkovan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu noktadan hareketle bizlere, büyük bir görev düşmektedir. Çünkü toplumumuzda kadınlarımızın çoğunun potansiyelleri olmasına rağmen bir şeyleri başarma özgürlüğüne sahip olmadığını görmekteyiz. Ne yazık ki bırakın erkeklerle aynı fırsatlara sahip olmayı kendi hemcinsiyle bile eşit fırsatlara sahip olamayan kadınlarımız var. Durum haneye düşen gelirde de farklı değil. Kadın fakirliği diye bir kavram var. Öncelikle bu soruna çare olacak projeler geliştirmeliyiz. Bundan sonra da baskıcı süreçlerin kadınların potansiyellerini açığa çıkarmada engel olup sınırlandırmasına savaş açmalıyız.Biz, kadınlara kendilerini geliştirme, yaşamaya değer bir hayat sürdürme, kendi başına değerli olma, fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı birey olma yolunda yardım etmekle yükümlüyüz.”

“YILMADAN ÇALIŞMALIYIZ”

Sözlerine  Yunus suresinden bir ayeti okuyarak son veren Yelkovan,  “Nasıl amel edeceğinizi görmek için onların ardından sizleri yeryüzüne halife yaptık.” Halife nedir? Halife kalfadır! Ustasının adına yetki kullanandır. Yani Allah’ın yolunda en iyi şekilde hizmet eden olmalıyız. Yeryüzünü iyilikle inşa etmeliyiz. Bunun için gerekli akıl, iradeye sahibiz. Getirdiği sorumluluğu olgunlukla karşılayıp azimle çalışmalıyız. Biz iyiler iyi şeyler yapmak, iyi bir kalfa olmak zorundayız. Bu esastan hareketle yılmadan çalışmalıyız. Ta ki kadın cinayetleri, kadın fakirliği, kadınlara yapılan psikolojik veya fiziksel şiddet son bulana kadar!” ifadelerine yer verdi.“129 KADIN İŞÇİ CAN VERDİ!”

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesi hakkında bilgi veren İYİ Parti Nazilli Teşkilatı Toplumsal Politikaları Başkanı Bahar Kuzu, “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. Bu olayda ölen kadın işçiler anısına bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edildi” diye konuştu.


Kuzu, bugün yalnız Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde kadınların ötelendiği, dışlandığı hatta ezildiğine şahit olduklarını belirterek, “Biz bu meydanlarda yılda bir gün değil her gün kadınları korumaya ve yüceltmeye çalışsak da töreler ve süregelen cahil alışkanlıklar çok zor değişiyor. Hatta kadınların bunları çok normal ve doğru bulup kendi hemcinslerini aşağılayıp hor görmeleri böyle kişilere cesaret verip bu davranışları doğal hale getiriyor” dedi.


“KADINLAR SİYASETTE BİLE HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR”

kadın Kadınlara yapılan bütün bu haksızlıkların önüne nasıl geçilebilir sorusunu yanıtlayan Kuzu, 

“Burada en büyük görev yine kadınlara özellikle annelere düşüyor. Kız çocuklarınızın seslerine kulak verin, onları dinleyin. Aşağılanmasına, taciz edilmesine ve eğitimlerinin engellenmesine siz izin vermeyin. Onları ezen adet ve töreleri siz yıkın. Eğitimli ve ekonomik özgürlüğü olan bir kadın yalnız kendine değil ailesine ve ülkesine de çok büyük olumlu katkılarda bulunur. Hangi meslekte olursa olsun bir kadın her zaman işini en iyi şekilde yapmaya çalışır ama maalesef bazı sektörlerde nedense erkeklerden daha az ücret alarak haksızlığa uğruyor. Siyasette bile hala neden daha çok kadın hak ettiği değeri görmüyor?” görüşlerini aktardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x