İzmir’de sel riskine karşı Profesör Kantarcı’dan kritik...

İzmir'de sel riskine karşı Profesör Kantarcı'dan kritik uyarı

05 Ocak 2021 - 11:32

İzmir'de dün gece yaşanan ve karanlığı aydınlatan gök gürültülü yağışların ardından Prof. Dr. Doğan Kantarcı yaşanabilecek sel riskine karşı uyardı.

Gece saatlerinde İzmir'de meydana gelen şiddetli yağış nedeniyle AFAD, Meteoroloji gibi kurumlar vatandaşlara dikkatli olun uyarısında bulunmuştu. Prof. Dr. Doğan Kantarcı İzmir için kritik bir uyarıda daha bulundu. Uzman isim tarafından yapılan açıklamalarda, Laka Deresi havzasında 450 hektarlık alanın yapılaşmaya açılması halinde bir sel faciasının yaşanabileceği ifade edildi.

İzmir’de gece saatlerinde şiddetli yağış kendini gösterdi. Bu sene yağışlar nedeniyle ilde 2 kişi hayatını kaybetmişti. Sel nedeniyle yaşanan felaketlerin yaşanmaması için ise uzmanlar tarafından uyarılar devam ediyor. Son olarak . Prof. Dr. Doğan Kantarcı İzmir’de 12, 13, 14 Aralık’ta Urla, Çeşme ve Karaburun üçgeninde meydana gelen yüksek yağışların gelecekte Yamanlar Dağı, Laka Deresi ve Bornova’da görülebileceğini belirtti. Kantarcı açıklamalarında, 1995’teki Yamanlar selinin ardından Laka Deresi havzasının yeşil kuşak kapsamına alınıp, erozyon kontrolü, sel önleme ve ağaçlandırma çalışmaları yapıldığını belirten Kantarcı çalışmasında, Laka Deresi havzasında 450 hektarlık alanın yapılaşmaya açılarak betonlaştırılması halinde olası yüksek yağış sonrası sel felaketi yaşanabileceğini ifade etti.

Kaynak: egehaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için vizyonu, hedefleri, projesi olan tek parti biziz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin ve milletimizin geleceği için...
İzmir Beyaza Büründü
İzmir Beyaza Büründü